Na poznávačky "Maledivy s Lucií" v únoru a březnu 2025 zbývají volné poslední pokoje. Od 1. prosince 2024 budou poslední volné pokoje v rezervaci uvolněny a budou pouze na dotaz dle dostupnosti penzionů. Neváhejte, jedná se o poslední okruhy!
Cestovní průvodce: Spojené arabské emiráty (SAE) a možnosti investování do realit
Zažijte pohádku tisíce a jedné noc v arabské poušti, minulost, přítomnost i budoucnost ve Spojených arabských emirátech. Spojené arabské emiráty mají velmi strategickou polohu při cestách do Asie, a tím nás lákají, abychom si v nich udělali krátký stopover cestou zpět z Malediv, ze Srí Lanky, se Seychel, Mauricia anebo dalších destinacích nacházejících se v Indickém oceánu či v asijských destinací. Emiráty nejsou jenom perfektním místem pro stopover, prodloužený víkend, ale také pro parádní poznávací a zážitkovou nebo rodinnou dovolenou od podzimu do jara nebo pro investování do nemovitostí.
Do emirátů jsem se zamilovala už kdysi dávno, při sledování různých televizních dokumentů a brouzdání po internetu. Vždy mě lákala jak arabská kultura a kuchyně, pohádka tisíce a jedné noci, poušť a písečné duny, tak ohromné množství historické i moderní architektury, mrakodrapů a moderních technologií. V emirátech na vás jednoduše dýchne minulost, přítomnost i budoucnost. Z mého pohledu si tu každý přijde na své.
Při mých cestách na Maledivy jsem na mezinárodním letišti v Dubaji byla, jsem a ještě budu, tolikrát, že už to ani na všech 20 prstech nespočítám, ale nikdy jsem neměla čas vyjít ven, mimo letiště a Dubaj nebo emiráty si prohlédnout. O návštěvě emirátů jsem opravdu hodně dlouho snila, až se můj sen stal skutečností v dubnu 2017, kdy jsem na arabský poloostrov zavítala na celý týden z důvodu obchodní cesty, při nákupech stavebního materiálu, obkladů a sanity z RAK Ceramics a mnoho dalšího pro náš bývalý penzion na Maledivách. Mimo Abu Dhabi a Fujairah, kam se chystám v budoucnu, jsme projeli celé emiráty.
Z vlastních zkušeností, které jsou doplněné informacemi od místních, našinců a expatů / cizinců, kteří ve Spojených arabských emirátech našli svůj druhý domov, před časem vznikl tento průvodce Spojenými arabskými emiráty.
Investování do nemovitostí v Dubaji a v celých Spojených arabských emirátech
Přátelé, jelikož se na mě stále častěji obracíte s žádostí nejenom o dovolenou v Dubaji a ve Spojených arabských emirátech, ale i s dotazy ohledně investování a koupě nemovitosti v Dubaji a ve Spojených arabských emirátech, mám tu pro vás základní informace týkající se tohoto tématu.
S novými realitními agenty se v Dubaji v posledních letech doslova roztrhl pytel. Každý je po krátké návštěvě destinace expert úplně na vše. Stejnou problematiku řešíme i v cestovním ruchu s různými novými „cestovkami“ a různými cestovali, kteří jsou po krátkých návštěvách najednou experti na exotiku, SAE a speciálně na Maledivy. Ráda bych vás touto cestou upozornila na různá úskalí a problematiku tohoto trhu.
Pokud vás investování v Dubaji a Spojených arabských emirátech zajímá, zavolejte mi na tel. +420 603 495 565 a já vám na předám kontakt na kolegyni, asistentku českého Realiťáka, který v Dubaji žije již 17 let a stejně tak dlouho se věnuje realitám v Dubaji a ve Spojených arabských emirátech. Milá asistentka vás uvede a propojí s Realiťákem, který se zaměřuje na prodej, zařízení nemovitosti, následný pronájem a správu nemovitostí. Díky jeho letitým zkušenostem a znalostem nejenom dubajského trhu, můžete očekávat spolehlivost a perfektní znalost místního trhu. Vždy je důležité, najít a spolupracovat s ověřenými developery s delší působností a historií.
Způsobů, jak využít nemovitost v Dubaji či v jiných emirátech SAE, je několik. Nemovitost můžete koupit z důvodu dlouhodobého nebo krátkodobého pronájmu, pro nákup vlastního bydlení, kombinaci krátkodobého pronájmu a vlastního sezónního bydlení nebo nakoupit a dále prodat se ziskem. Výše najdete nabídku tří vybraných developerských projektů. Stačí kliknout na obrázek a stáhnout PDF soubor s brožurou. Na výběr je samozřejmě z mnohem více nemovitostí a projektů.
Vše je řešeno online, ale pokud máte raději osobní kontakt, tento český Realiťák působící, a hlavně stabilně žijící v Dubaji již pěknou řádku let bude v červenci a srpnu 2024 k dispozici v České republice. V případě zájmu jsou možné osobní schůzky.
Říkáte si, proč doporučuji právě tohoto Realiťáka? Je to jednoduché. Několik našich klientů již jeho služby využilo a nadále využívá a jsou s nimi spokojeni. Osobní reference a doporučení je to nejlepší, co může být.
Základní fakta, historie a hospodářství Spojených arabských emirátech
Spojené arabské emiráty (SAE) se rozkládají na 83 600 km2 včetně 20 ostrovů. Leží v jihozápadní části Asie na Arabském poloostrově. Na západní straně jsou omývány Perským (Arabským) zálivem a na východní, z malé části, Ománským zálivem. Východním sousedem je Sultanát Omán (Musandam) a jižním a západním Saudská Arábie.
Historii oblasti Arabského poloostrova lze vysledovat až 6 000 let př. n. l. Příchod Islámu se datuje od 630 let př. n. l. Vasco de Gama se v perském zálivu objevil v 1498. V 1622 začala holandská éra. V roce 1720 začala britská éra, která trvala až do roku 1968. V roce 1966 podal šejk Abu Dhabi, HH Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan návrh na sjednocení emirátů. Historie Spojených arabských emirátů se začala psát 2. prosince 1971, kdy se oficiálně spojilo 6 federativních konstitučních monarchií, a to Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm al Quwain a Fujairah. Emirát Ras al Khaimah se do federace připojil až později, a to 10. února 1972. Do poloviny 19. století byl hlavním zdrojem obživy love perel, ryb a obchod s kořením. V roce 1930 byla v Abu Dhabi založena první ropná společnost. V roce 1958 byla na území nalezena ropa. V roce 1962 byl zahájen vývoz ropy, díky němuž započala nová masivní éra výstavby budov a zlepšování úrovně života.
Prezidentem emirátů, jehož portrét uvidíte opravdu všude, je Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan (Šejk Abu Dhabi) a premiérem, i ten visí všude, je Sheikh Mohammad bin Rashid Al Maktoum (Šejk Dubaje). Druhým nejstarším synem premiéra je korunní princ Dubaje šejk Hamdán ibn Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm přezdívaný také jako Fazza 3. Fazza 3 je velmi talentovaný všemi směry. Je také dobrým fotografem. Já být urozeného původu, tak ho beru. Má moc pěkný kukadla.
V roce 2018 SAE obývá přes 9 500 000 obyvatel, z nich většina žije ve městech. Emiráťané (místní) tvoří pouze 17% populace. Zbytek tvoří cizinci z různých koutů světa. 23% tvoří ostatní Aarabové, 18 % různé národnosti včetně Evropanů a 42% Asiaté. Původní obyvatelé jsou Arabové, a to znamená, že muslimského vyznání. V dnešních emirátech žije mix snad veškerých kultur, speciálně v Dubaji. Naši místní i maledivští přátelé, kteří tu žijí, říkají, že je Dubaj neliberálnější muslimské a nejbezpečnější město na světě, se super girls a super cars, které nikdy nespí. Osobně tenhle mix kultur miluju, od každého kousek. Je známo, že se Emiráťané s nikým z cizinců nepřátelí, já měla to štěstí, že mne přijali a mezi mé známé patří i několik vlivných rodilých místních.
Úředním jazykem je tu arabština a angličtina. Nečekejte ale oxfordskou angličtinu. Tím, že v zde žije mix lidí z celého světa, je angličtina srozumitelná pro všechny. Já ji s oblibou říkám „Easy English“.
Hospodářství země je založeno na těžbě a zpracování ropy a zemního plynu, jež jsou největším producentem na světě, díky čemuž se staly i jedním z nejbohatších států světa. Průmysl je zde velmi rozvinutý. Vyrábí se cement, hliník a těží se zde také mramor. Zemědělství je tu minimální, ale za zmínku stojí palma datlová. 80% potravin a spotřebního zboží se dováží. Vládnoucí rodiny dobře vědí, že je nutné investovat i do ostatních odvětví ekonomiky, a tak během posledních desítek let investovali a nadále investují do rozvoje infrastruktury a cestovního ruchu. SAE mají velmi kvalitní silnice, 21 letišť z nichž 7 je mezinárodních. Největším a nejrušnějším letištěm je Dubai International Airport. Zdravotnictví a školství jsou na poměrně vysoké úrovní a pro místní občany jsou zdarma. Emiráty dnes přestavují jednu z nejvýznamnějších a nejvlivnějších zemí regionu Středního východu.
Kultura, zvyky a tradice Spojených arabských emirátů
Emiráty jsou díky mezinárodním vlivům a silnému závazku k místnímu dědictví zajímavou směsicí nového a moderního, až nadčasového a starého a kulturního. Kultura je pevně zakořeněna v arabských islámských tradicích. Islám je tu víc než náboženství, je to způsob života, který řídí každodenní události od oblékání až po stravování. Kulturní dědictví a dědictví Spojených arabských emirátů je neodmyslitelně spojeno s náboženstvím a je zářivým příkladem skutečného oddanosti islámu vůči toleranci a pohostinnosti. Cizinci tu mohou svobodně praktikovat své vlastní náboženství a dress code (oblékání) je tu velmi liberální. I když, v Dubaji mnohem více. Ženy zde mohou řídit vozidla a pohybovat se svobodně. Mezi nejvíce ceněné ctnosti patří zdvořilost a pohostinnost. Navzdory rychlosti hospodářského vývoje se Emiráty drží propagace tradic a kultury.
Občané Spojených arabských emirátů obvykle na veřejnosti nosí tradiční šaty. Muži oblékají kanduru - tradiční bílou dlouhou košili a bílou nebo červenou čelenkou, které se říká ghutra. Kolečku, jež čelenku drží, se říká agal. Někteří šejkové a významní podnikatelé při důležitých oslavách na kanduře nosí také tenké zlaté šaty bisht (vypadají jako nóbl župan). Ženy na veřejnosti oblékají volné černé šaty, kterým se říká abaya, pod kterou nosí obvyklé oblečení, jako jsou džíny, trička, halenky, kostýmky anebo šaty a na hlavě šátek sheyla (hidžáb). Pozor, v pokrývkách hlavy atd. jsou velké rozdíly. Sheyla (hidžáb) je šátek pokrývající hlavu, někdy i na půl spíše jako závoj, čádor je velký šátek zakrývající hlavu, ramena a poprsí, obličej je viditelný, nikáb zakrývá vše a jsou vidět jenom oči, burka zakrývá vše a celý obličej včetně očí. To, co na hlavě nebo na obličeji budou dámy nosit, je pouze jejich rozhodnutí. Některé dámy chodí i vlasaté, bez jakékoliv pokrývky. Stejně tomu je i na Maledivách. Nikde není psáno, že zakrývat obličej a vlasy je povinností každé ženy. Někteří muslimové říkají, že tato tradice vznikla kvůli manželce a dceři proroka Mohameda, když si od trhovců nechtěli brát zboží zdarma, a tak si zakrývali tváře, aby je nidko nepoznal a trhovcům tak mohli zaplatit, a někteří, že vznikla v poušti, kdy si muži i ženy zakrývali vlasy a tvář před dotěrným sluncem a pískem. Každý národ si tuto "vychytávku", ale později aplikoval po svém. Abaya je ušitá z jemné látky a často mývá pěknou ozdobnou výšivku tekoucí látky se složitou výšivkou kolem zápěstí a na spodním lemu. Mnoho moderních a mladých žen nosí svou sheylu pouze jako ozdobu. Dnešní styl abayi je různý, často vypadají jako lehké sáčko nebo kabát či maxi šaty.
V případě, že vám někdo z místních přijde zajímavý a budete si jej chtít vyfotit na památku, vždy předem dotyčného nebo dotyčnou požádejte o povolení. Pozor na to, co fotíte. Pokud někde bude cedulka, že nesmíte fotit, tak prostě fotit nesmíte. Za focení tam, kde to není povolené hrozí vysoké pokuty.
Každopádně místní vřelá pohostinnost je velmi známá a patří ke každodennímu životnímu stylu místních Arabů. Ať přijdete kamkoliv, místní vám nabídnou tradiční arabskou kávu a datle (odkaz na oázu Liwa). Emirátská kultura je plná fascinujících příběhů, řemesel a tradic.
Z řemesel je to například Al Sadu, což je tradiční, venkovská forma tkaní na tkalcovském stavu beduínskými ženami. Vlna se získává z koz a velbloudů, jež tradičně stříhají muži. Ženy vlnu vyčistí a připraví. Příze se barví pomocí přírodních barviv, a to henou nebo šafránem. Tradiční barvy jsou černé, bílé, hnědé, béžové a červené, s výraznými vzory v podobě úzkých pásů a geometrických vzorů. Výsledkem jsou barevné oděvy, ozdoby pro velbloudy a koně, beduínské stany, majlisové podlahové polštáře, koberce a rohože. Ženy se tradičně shromažďují v malých skupinkách a při tkaní si vyměňují informace (drbou), zpívají nebo recitují poezii. Tato tradice se dědí z generace na generaci. Mladé dívky nejprve třídy vlnu, po té ji barví a až nakonec se učí tkát.
Ayala Dancing je tradiční emirátský skupinový tanec obecně známý také jako yowalah – stick dance, kdy tančí buď muži nebo ženy. Tanečníci stojí ve dvou řadách naproti sobě a různě se mění. Tanec doprovází tradiční místní hudba, bubnování na bubny. Něco podobného můžete vidět i na Maledivách.
Taghrouda (Al Taghrouda) je autentické beduínské umění založené na výmluvnosti a rétorice. Jedná se o souboj poezie, kdy jeden soutěžící začne s veršem či rýmem, během kterého se postupně snaží zvyšovat svůj hlas a vyzývá jiného soutěžícího, aby jej doplnil. Vzniká tak úplně nová báseň. Toto umění se často používalo ve venkovských oblastech, když dva nebo tři lidé hledali ztraceného velblouda nebo koně. Taghrouda, je velmi oblíbená u svateb anebo při jízdě na koni, aby se koně povzbudily k rychlejší jízdě. Jezdecká taghrouda je obvykle o odvaze, statečnosti a velkorysosti.
„Tetování“ hennou (Henna Painting), které je oblíbené speciálně u nevěst, se po staletí používá v celé Arábii. Arabské „tetování“ se vyznačuje velkými květinovými vzory, které se kreslí na ruce a nohy. Barva pochází z listů Henny, která se suší, mele a po té se do ní přidá voda a vytvoří pasta, kterou se kreslí na kůži. Tetování se během týden až dvou smyje. Používá také na barvení vlasů. Máte-li zájem o tetování hennou, navštivte některou s Heritage Village nebo pouštní safari.
Opomenout nesmím sokolnictví, arabské pejsky saluki a arabské koně, jež byli a jsou důležití pro přežití beduínů v krutém pouštním prostředí.
Sokolnictví je tradiční emirátský sport, který se praktikuje více než 2 000 let a předává se z generace na generaci. Vyžaduje trpělivost a spolupráci mezi sokolníkem a jeho dravcem. Dle toho jak sokolník s dravcem zachází, získává anebo nezískává si tak dravcovu důvěru a poslušnost. Emirátští sokolníci se pyšní tím, že vyvinuli speciální metodu chovu. Sokol je v SAE tu tak důležitý, že jej Emiráty mají ve státním znaku. V případě že vás tento sport a dravci zajímají, nenechte si ujít návštěvu největší sokolí nemocnice na světě Abu Dhabi Falcon Hospital.
Další arabskou tradicí je chov psího plemene Saluki nebo Saluka (Perský chrt), kteří byli nedílnou součástí a nutností každodenního života beduínu. Nejstarší plemeno psů Salukis v historii cestovalo po celém Blízkém východě a po Hedvábné stezce (Silk Route) s karavany a nomádskými kmeny. Saluki jsou známé pro svou schopnost lovu a rychlost. Tento pes je schopen dosáhnout rychlosti až 75 kilometrů za hodinu. Že jste slyšeli, že muslimové nemohou mít psy?! No, ono je to tak i tak. Pes je pro muslimy nečisté zvíře a stvoření ďábla. Zejména pak pes černý anebo černý s bílými fleky kolem očí. Takový ten roztomilý Punťa. V případě, že pes, osel anebo žena projde před modlícím se mužem, modlitba je neplatná. Toto je pouze z pár důvodů, proč islám zakazuje psy jako domácí mazlíčky. Místo psa, jako ochránce domu, je prý lepší míti bezpečnostní systém. Výjimku dostali pouze lovečtí a pastýřští psi. Chov těchto dvou plen je v tomto náboženství povolen. Zajímavostí je, že zoofilie není trestná a náboženství ji nezakazuje.
I velbloudi a velbloudí závody (Camel Racing) patří k místní tradici. Závody se obvykle konají o víkendu ráno nebo o svátcích. Navštivte jedno ze závodišť, a to buď Al Wathba Cale Race Track, Al Marmoon Heritage Village, Dubai Camel Racing Club, Al Tallah Came Race Course anebo Equestrian & Camel Racing Club.
Ve Spojených arabských emirátech má velkou tradici také plachtění a stavba lodí. V dávných dobách byly tradiční plachetnice dhow pro emirátská námořníky, speciálně pro ty abudhabijské, velice důležité. Na tradičních dhow plachtívali do východní Afriky za obchodem, prodejem emirátských datlí, perel a mangrovníkového dřeva. Vedle moderních plachetnic tu dodnes můžete tradiční plachetnice dhow spatřit a plachtit na nich. Tradiční i moderní lodě se tu dodnes staví. Každoročně se pořádají také jachtařské závody, jak tradičních, tak moderních plachetnic.
Majlis je označení místa pro obchodní schůzky nejvyšší úrovně. Tradiční majlis - znamená útulné místo třeba v beduínském táboře v poušti, kde se jednání nejprve zahájilo pohoštěním, a po té se začalo obchodovat. Název vznikl za dob slávy Hedvábné stezky. Emiráťané se navzájem zdraví dle protokolu, který vychází z náboženské a kulturní tradice arabského světa. Dlouhým stisknutí ruky a obejmutím se mohou zdravit jenom muži mezi muži a ženy mezi ženami. Podání ruky mezi mužem a ženou je konzervativnější. Muž by neměl dávat emirátská ženě podnět k potřesení ruky, žena jasně řekne, zda má o podání ruky zájem nebo ne. Stejně tak někteří emirátští muži nebudou chtít potřást rukou jakékoliv ženě. Vřelým úsměvem nikdy nic nepokazíte. Osobně jsem se od roku 2009, co putuji mezi Maledivami, Srí Lankou a Emiráty, setkala pouze se dvěma velmi silně věřícími muži, kteří mě nechtěli potřást rukou. Někteří mě dokonce zdraví tak, jak se zdravíme při pozdravu s přáteli v České republice, a to potřesením ruky, obejmutím a pusou na tvář z každé strany. Kdo by taky nechtěl obejmout a dát pusu takový velký krasavici jako jsem já, že jo…! :-D
Tradiční i netradiční emirátská kuchyně aneb místní mňamky a alkohol
Kdo si myslí, že typickou emirátskou kuchyní je arabská, levantinská kuchyně, do níž patří například hummus (výborná studená cizrnová pomazánka), falafel (smažené kuličky z cizrny), schawarma (grilované kousky masa zabalené v pita chlebu, kebab (známe všichni) a tabbouleh (bylinkový salát), tak je na omylu. Tyto pokrmy mají svůj původ v libanonské, syrské a egyptské kuchyni a s původní a originální emirátskou kuchyní nemají nic společného.
Pravou emirátskou kuchyni zde dnes najdete již velmi zřídka. Kvůli drsným pouštním podmínkám, kdy poušť tvořila 99% krajiny, byla původní kuchyně velmi jednoduchá a omezená na suroviny. Používali se mořské plody, ryby, ptačí (Houbara Bustards), kozí a velbloudí maso, obilí a mléčné výrobky z ovčího, kozího a velbloudího mléka. Velbloudí maso bylo a je velmi vysoce ceněné pro své mléko a využití v běžném denním životě jako dopravní prostředek a v kuchyni se používalo a používá velmi ojediněle, a to při zvláštních příležitostech. Jehněčí, skopové a hovězí maso se na jídelníčku začalo objevovat až mnohem později. Kuřecí maso se poprvé objevilo až po objevení ropy v roce 1950.
Součástí pokrmů byla i různá zelenina, která se pěstovala v horských oblastech. Mezi tradiční emirátské pokrmy patří chléb Al Jabab (placka) a Khameer (podobný jako indický Naan), Kuboos (chléb je specialitou Abu Dhabi), Maqluba (maso, rýže a smažená zelenina připravovaná v hrnci vzhůru nohama, podávaná s jogurtem a jednoduchým salátem), Margooga (dušená zelenina s masem a arabským chlebem), Al Harees (kaše z pšenice politá máslem, konzumuje se většinou v období Ramadánu), Machboos/Al Majboos (kuřecí, jehněčí nebo kozí maso s rýží – podobné Kabsa), Kabsa („rizoto“, skládající se z rýže, masa, kešu oříšků a rozinek), Shuwaa (speciální pokrm z kozího, skopového a velbloudího masa marinovaného v kořeněné pastě, připravovaný v zemi při slavnostních příležitostech, jehož přípravě se věnuje celá vesnice) a speciální pokrmy Fireed (smažené kuře nebo ryba), Jisheid a Mishwy (grilované maso v podobě špízu).
Jídla se většinou připravují v jednom hrnci a k jejich přípravě se nejčastěji používá šafrán, kardamon, kurkuma, tymián a skořice.
Rýže a různé druhy koření obohatili místní kuchyně později, a to s příchodem obchodních cestujících z Indie, Iránu a dalších zemí. Listy z domorodých stromů, např. Ghaff (Prosopis cineraria), byly v kuchyni používány při vaření menších ptáků.
Typická emirátská snídaně obvykle zahrnuje chleby jako Raqaq (podobné maledivským plackám Roshi/chapatti), Khameer (podobný chléb indickému Naanu) a Chebab (podobné palačinkám), podávané se sýrem, datlovým sirupem nebo vejci. Dalším snídaňovým pokrmem, který do emirátů přivezly obchodníci s těstovinami je Balaleet (podobné vaječné omeletě, připravuje se s tenkých vlasových nudlí).
Jedním z opravdu výborných desertů je Laquimat (smažené koule z palačinkového těsta, které se přelévají sirupem z datlí a sypou se sezamem). Mezi další dezerty patří Khabeesa (směs z opražené mouky, med, cukr, kardamon, šafrán atd.), Bethitha (desert z krupice s drcenými datlemi, kardamom, polité máslem), Assida (dezert z těsta, másla a medu).
Tradičními nápoji je arabský čaj a Gahwa, tradiční arabská káva, které jsou velmi specifické, ochucené kardamomem, šafránem anebo mátou. Dále pak Laban (mléčný nápoj), velbloudí mléko, čerstvé ovocné džusy, voda a nealkoholické nápoje. Červený čaj s mátou je obvykle podáván po jídle, jelikož je dobrý na trávící ústrojí.
Jedním z mála míst, kde se dá ochutnat pravá emirátská kuchyně, je síť restaurací Al Fanar, jež jsou rozsety po různých emirátech.
Kuchyně Spojených arabských emirátů se vyvíjela po staletí a je odrazem několika kultur. Jak už bylo zmíněno, klasickou emirátskou tradicí je přivítání každého hosta datlemi a arabskou kávou. Opomenout nesmím ani kouření šíši, které k arabské tradici neodmyslitelně patří.
Současná emirátská kuchyně je směsicí středovýchodní a asijské kuchyně. Často je tu zastoupena kuchyně libanonská, íránská, afgánská, pakistánská, indická anebo africká. Dnes tu samozřejmě najdeme i restaurace italské, středomořské a fast foody, stejně tak, jak už tomu je skoro všude na světě. V obyčejných restauracích a bistrech ve starých částech měst nebo méně populárních emirátech než je Abu Dhabi a Dubaj jsou ceny přijatelné, srovnatelné s běžnými restauracemi v Praze. Většinou tu najdete rýži, kořeněné dušené maso, především kuřecí, slepičí, kozí a občas jehněčí, ryby, polévky a sladké deserty.
V nových, luxusních částech města najdete luxusní restaurace, kde budou pochopitelně ceny vysoké. Některé restaurace mají ceny podobné jako v luxusní restaurace v centru Prahy nebo o dost vyšší. Máte chuť na hovězí steak za 70 000 Kč? Není problém. Například v hotelu Armani, který se nachází v mrakodrapu Burj Khalifa v Dubaji anebo Burj al Arab, se ceny pochopitelně budou pohybovat vysoko, ale za to se bude jednat o zážitkovou gastronomii. Hotely a hotelové resorty většinou nabízí stravování formou bufetu nebo À la carte. V nabídce najde mix různých kuchyní. Ve snídaňovém bufetu nechybí ani hovězí klobásky nebo telecí maso, které je náhražkou klasických vepřových párků a slaniny, kterou zde najdete pouze výjimečně. Vepřové maso se v Emirátech dá sehnat pouze občas a když, prodávají jej pouze specifické supermarkety ve zvláštních sekcích.
A jak je to tady s alkoholem? Alkohol se podává ve většině 4* a 5* hotelových restauracích a barech s výjimkou Sharjah. Konzumovat se může pouze v hotelech, barech a golfových klubech. V případě nákupu v jednom z mála obchodů je nutné jej konzumovat v hotelovém pokoji, nikoliv na veřejných prostranství. Hrozí vysoké pokuty a pobyt za mřížemi.
Kde se berou suroviny na přípravu místních pochoutek? Od pradávna se v Emirátech praktikoval rybolov, který se praktikuje dodnes. Existují tu rybí a krevetí farmy. Pěstují se zde rajčata, zelí, lilek, dýně a květák. Většina zeleniny se pěstuje v emirátu Ras al Khaimah. Další velmi známou potravinou, jež už byla zmíněna jsou datle, prý jedny z nejlepších na světě, citrusy a mango. V Emirátech najdeme i drůbežárny a mlékárny. Většina produktů se dováží z různých konců světa.
Cestujete-li do muslimských zemí během Ramadánu, je nutné respektovat místní pravidla, a to nepít a nejíst na veřejnosti. Ani žvýkání žvýkačky se netoleruje. Slyšela jsem, že za nerespektování dávají vysoké pokuty. Zažila jsem Ramadán na Maledivách a naštěstí to tam není, tak striktní jako v Emirátech. Co je to Ramadán? Ramadán je muslimský svátek, kdy muslimové po dobu 30ti dnů dodržují půst od úsvitu do soumraku. První jídlo tak mají až po západu slunce a říká se mu Iftar. V období Ramadánu jsou přes den většinou zavřené restaurace a bary i některé obchody a neprodává se alkohol. Výjimku mají pouze hotelové restaurace.
Nákupy, měna, daně, poplatky a dýška ve Spojených arabských emirátech
Pokud se zde vydáte na shopping, tedy na nákupy, nezapomeňte s sebou mít dostatek dirhamů, které jednoduše vyměníte na dubajském letišti ve směnárně. S jinou měnou v Emirátech, kromě směnáren, které jsou skoro všude a jsou poměrně poctivé, moc nepochodíte.
1 dirham (AED) má 100 filsů. Mince mají hodnotu 1, 5, 10, 25, 50 fils a 1 dirham. Bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 dirhamů. Pevný kurz: 1 USD = 3,673 AED. Pohyblivý kurz: 1 AED = 6 Kč až 7 Kč. Aktuální kurz si vždy jednoduše ověřte na internetu.
Bankomaty je možné najít skoro všude. Osobně už si nepamatuji, kolik jsem za výběr z bankomatu platila, ale moc to nebylo. Tuším snad 1 AED plus poplatky vaší banky.
Platební karty přijímají skoro všude, kromě většiny souků (tržišť). Kartou můžete zaplatit také v taxi. Americké dolary přijímají většinou pouze v hotelech a vybraných obchodech.
A co byste si z Emirátů zaručeně měli odvézt? Rozhodně nějaké to koření, datle a sladkosti, zlato, funkční Aladdinovu lampu, létající perský koberec, hedvábnou pašmínu (šátek) anebo pašmínu z velbloudí srsti (oba mám), arabský parfém, vodní dýmku a místní tabák, který je tu opravdu levný (Pozor, jeho vývoz je limitován na 250 g na osobu.), ručně vyráběnou tašku anebo umění od místních umělců. Při nakupování na tržištích nezapomínejte smlouvat. Smlouvání je tradiční arabský zvyk. V luxusních obchodních centrech s luxusními značkami se nesmlouvá.
Turistické daně a poplatky (Tourism Dirham) v ubytovacích kapacitách a různých emirátech mají svá pravidla. Každý emirát je mají jiná a účtuje jiné poplatky, které nikdy nejsou zahrnuty v ceně na žádném rezervačním systému, ani od žádné cestovní agentury anebo cestovní kanceláře. Některé CA nebo CK je zahrnují do ceny pouze ve výjimečných příležitostech, a to třeba v případě cestování s průvodcem. Tyto poplatky se vždy platí při příjezdu do hotelu při check-in a musí být v AED, tedy v dirhamech.
V Abu Dhabi zaplatíte turistickou daň „Tourism Dirham“ 15 AED za dvoulůžkový pokoj, za jednu noc ve všech hotelech a resortech. Kategorie ubytování se zde nerozlišují.
V Dubai a Ras Al Khaimah mají poplatky rozděleny dle kategorií ubytovacích kapacit, a to takto:
5* nebo více * hotel nebo resort nebo Deluxe hotelový apartmán = 20 AED/2 lůžkový pokoj/1 noc
4* hotel nebo resort nebo Superior hotelový apartmán nebo Deluxe Holiday Home = 15 AED/2lůžkový pokoj/1 noc
3* hotel nebo Standard hotelový apartmán nebo Standard Holiday Home = 10 AED/2lůžkový pokoj/1 noc
2* hotel = 10 AED/2lůžkový pokoj/1 noc
1* hotel nebo guest house (penzion) nebo motel = 7 AED/2lůžkový pokoj/1 noc
V Sharjah, Ajman, Umm al Quwain a Fujairah zatím nebyly zavedeny žádné turistické daně.
Spropitné neboli dýško ve výši 10% z celkové ceny útraty v restauraci je již zahrnuto v celkové ceně. Jste-li nadmíru spokojeni, můžete přihodit i nějaký ten dirham na víc. Spropitné je možné dát komukoliv, s jehož službami jste spokojeni. V Emirátech vše závisí jen a jen na vaší spokojenosti a službách dotyčného.
Náklady na život v Emirátech jsou „o kapku“ vyšší než v Praze. Nejdražšími Emiráty jsou Abu Dhabi, Dubaj a Ras Al Khaimah, kde se odehrává hlavní cestovní ruch. Levněji je v Umm al-Quwait, Al Ain (město v emirátu Abu Dhabi), Fujairah, Sharjah a v Ajman. Orientační ceny je možné najít např. na www.numbeo.com
Počasí ve Spojených arabských emirátech aneb kdy cestovat a co na sebe
Emiráty jsou tropickou a subtropickou destinací s minimálním množstvím srážek. Tedy až na výjimky. Od roku 2023 se v Dubaji dají zažít i vydatné deště a bouřky, které jsou doprovázené povodněmi, a to z důvodu nevybudované kanalizace. Tak snad ji dodatečně vybudují. Tyto vydatné deště a bouře jsou prý způsobené pokusy o vyvolání deště, kdy se do meteorology vytipovaných mraků ze speciálních letadel vypouští hydroskopické světlice, jež obsahují různé soli, které způsobují větší vlhkost v mracích, čímž mraky zvětší svoji hmotnost a vlhkost, a ztratí tak svou schopnost udržet se ve vzduchu, což zapříčiní, že mraky tuto vlhkost uvolní ve formě kapiček deště. V podstatě se jedná o takové "očkování" mraků. Přes léto se přes Emiráty mohou občas prohnat menší písečné bouře. Tu velkou, kterou bylo možné vidět ve filmu Mission: Impossible - Ghost Protocol, před kterou utíkal Tom Cruise a nakonec ji neutekl, tu uvidíte jednou za několik let. Různé měsíce jsou vhodný k různým aktivitám. O počasí velmi nerada píši, ať se jedná o jakoukoliv destinaci. Všichni dobře víme, jak se počasí a celosvětové klima změnilo a že už nic nefunguje, tak jak fungovalo kdysi.
Listopad, prosinec, leden, únor a březen jsou nejvhodnějšími měsíci na poznávání, cestování a krátký stopover. Teploty vzduchu se pohybují od 20 – do 25 °C ve stínu. Teplota moře se pohybuje od 23 do 26°C. V těchto měsících může také zapršet, ale nebude to nic hrozného. Nejvíce srážek je možné očekávat v únoru a březnu.
Duben, květen, září a říjen jsou nejvhodnějšími měsíci na válečku na pláži a radovánky ve vodních a zábavních parcích. Teploty vzduchu se pohybují od 27 – do 32 °C ve stínu. Teplota moře se pohybuje od 24 do 28°C, kdy v dubnu je nestudenější. V dubnu a květnu může velmi decentně zapršet.
Červen, červenec a srpen, pro ty, kteří nemají rádi saunu, jsou nejvhodnější měsíce pro cestování po Evropě, nikoliv do Emirátů. I když v posledních letech je v Evropě přes léto stejné vedro jako v tropech. V těchto měsících je opravdu velké horko. Teploty vzduchu se pohybují od 33 do 35 °C ve stínu, což znamená, že na slunci bude i přes 45 °C. Teplota moře se pohybuje od 27 do 32°C, kdy v červnu je „nestudenější“. V těchto měsících neprší. Aktuální počasí ve Spojených arabských emirátech.
Jelikož jsou Emiráty muslimskou zemí, je zde nutné respektovat místní kulturu a zvyklosti, a to především v oblékání při pohybu mimo plážové hotelové komplexy a resorty. Čímkoliv neprůsvitným v délce ke kolenům nebo pod kolena, s krátkým rukávem a bez výstřihu, nikoho neurazíte. Pánové zapomenou na trička typu boxer. V případě, že bude v jakékoliv zemi respektovat místní kulturu a zvyky, místní se vám odmění milým úsměvem a vřelým přístupem. Bikini jsou v Emirátech povolené na všech místních plážích. Zakázán je zde také nudismus a opalování nahoře.
V případě cestování po Emirátech bych zvolila pohodlný, ale elegantní, nejlépe bavlněný, lněný, viskózový nebo plátěný oděv. Dlouhými nebo ¾ plátěnými kalhotami nebo legínami a delším tričkem nebo tunikou, či dlouhými volnými šaty zakrývající ramena nic nezkazíte. Styl oblékání City, Casual, Smart Casual a Buisness Causal je vítán především v Abu Dhabi a Dubaji, kde místní, jak už bylo zmíněno, potkáte v tradičním arabském oděvu anebo v obleku či kostýmku. Dobrým pomocníkem je také lehčí svetřík anebo větší jednobarevný šátek, který se dá využít jak na pláži, tak ve městě. Mezinárodní letiště a nákupní centra jsou poměrně hodně klimatizována a při delším pobytu vám tu bude zima.
Osobně mám v kufru vždy sbalené takové kousky oblečení, které mohu nosit prakticky kdekoliv na světě a v jakémkoliv případě. Na cestování mám nejraději pohodlné viskózové kalhoty nebo bavlněné legíny různých délek, delší tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem a kecky (sportovní obuv). Dlouhé černé nebo modré casual kalhoty, se kterými se dá pracovat (upravit délku dle libosti), lehkou halenku nebo tuniku, šaty, sako a balerínky nebo dámské mokasíny na obchodní schůzky a večeře. V případě Malediv chodím na resortech naboso anebo v žabkách. Dále mám v kufru přibalenou černou tuniku tedy spíše něco mezi tunikou a šaty, lehký svetřík, velmi tenkou šusťákovku, která se dá sbalit do malé ruličky a velký černý bavlněný šátek, který se dá využít jak na krk, tak na pláži jako šaty nebo na letišti jako „deka“. Dále pak samozřejmě spodní prádlo a plavky. Pozor ale, například v tropických destinacích je vhodné přemýšlet i nad vhodným spodním prádlem. Bavlněné prádlo je rozhodně vhodnější a praktičtější než prádlo krajkové. Většina oblečení je jednobarevná, a to černá, námořnicky modrá anebo bíla. Šperky a značkové kabelky využívám výhradně v luxusních hotelových komplexech a resortech. Minimálně při cestování, ať je to kamkoliv. Osobně razím heslo: „V jednoduchosti, eleganci a pohodlnosti je krása a je zbytečné provokovat.“ Zejména při cestování do muslimských zemí, do Asie a chudších zemí.
Flora a fauna, příroda a hory Spojených arabských emirátů
Člověk by si pomyslel, že Emiráty nebudou mít příliš bujnou vegetaci a že tu nenajdeme velké množství flory a fauny, opak je ale pravdou. V SAE najdeme řadu biotopů, pobřeží, jezer (sladkovodní umělé jezero Lake Zakher), mangrových oblastí, bažiny, Sabkha (slané pánve (Liwa Oasis)), štěrkové pláně, písečné duny, pouště (Rub al Khali), oázy (Liwa Oasis a Al Buraimi Oasis v Al Ain), mnoho wadis (wadi je vyschlé koryto řeky), pohoří (Al Hajar), horských svahů a skalnatých vrcholů. Vzhledem k rozmanitosti terénu je zdejší fauna i flora poměrně bohatá.
V okolí biotopů a slaných pánví je možné najít různé druhy flory odolné slanému prostředí. Například Salicornioideae (Slanorožec) a Zygophyllum (Kaciba). Dále ve vnitrozemí je možné najít Zygophyllum qatarense (kdysi jsme ji mívali na zahrádce) a různé trávy jako je Aeluropus lagopoides a Panicum turgidum. Na písečných pláních, které se nacházejí na pobřeží a podél pobřeží je příležitostně vidět trpasličí tamarisky a rostliny jako Salsola imbricata a Zygophyllum mandavillei. Pobření laguny jsou velmi bohaté na mangrovy. Na štěrkových pláních je možné najít Cornulaca monacantha, Crotalaria persica, Calotropis procera, Taverniera spartea a parazitický pouštní hyacint a desert thumb. Cestou do hor je možné najít mesquite tree, invazivní druh ze Střední Ameriky. Pláně kolem Ras al Khaimah na severovýchodě, mezi horami a mořem jsou nejvíce kultivovanou částí země. Hory mají chladnější, mírnější klima je zde možné najít mnoho alpských květin a skalniček.
V Emirátech je možné najít opravdu mnoho zástupců fauny, zejména ptáků, kterých tu bylo zaznamenáno přes 40 druhů. V zemi se pravidelně vyskytuje přibližně devadesát druhů živočichů, z nichž někteří jsou stálými obyvateli a někteří sezónní migranti. Emiráty jsou křižovatkou dvou hlavních migračních tras, a to Palearktickou oblastí a Afrikou a mezi Blízkým východem a indickým subkontinentem. Živočichové migranti v Emirátech využívají především přírodní biotopy.
V hlavní sezóně migrace navštíví pobřeží, záliv a bažiny kolem 250 000 živočichů migrantů, mezi které patří především ptáci. Např. Gray plover, Sand plovers, Crab Plover, Kentish plover, Broad billed sandpiper. Dále tu najdeme spoustu druhů rybáků, racků a také velké množství kormoránu Socotra cormorants.
V Perském zálivu podél Abu Dhabi je možné vidět nemalé množství delfínů. V pustinách, solných pánvích, pláních, v dunách a na horách zahlédneme mnoho různých pastevních ptáků. Např. několik druhů Haluch.
Emiráty jsou velmi známe chovem sokolů slaných (Sooty Falcon), ale najdeme tu také několik dalších druhů raptorů, např. Orla jestřábího, Sokola šahin, Orlíka krátkoprstého, Káně bělochvostaté a Supa královského.
Na celém Arabském poloostrově v minulosti žilo velké množství různých savců, kteří ale byli vyhlazování lidmi. V dnešní době je lov v Emirátech zakázán. Najdeme tu divoké kozy a gazely. Například Tahra arabského Přímorožce arabského, písečnou a horskou gazelu. K dalším zvířecím obyvatelům Emirátů patří masožravý Vlk arabský, Hyena žíhaná, Liška obecná, Liška kana, Liška pouštní, Karakal, divoká arabská kočka (něco jako naše čičinty), Kočka pouštní (roztomilá) a Levhart arabský. Mezi menší savce patří Zajíc africký a několik druhů ježků.
Stejně tak, jako na Maledivách nebo na Srí Lance tu najdeme různé druhy kaloňů („netopýrů“). Např. Kaloně egyptského a další druhy, kteří se živí ovocem. Z „myšounů“ a různých hlodavců zde uvidíme třeba Tarbíka egyptského a další.
Najdeme tu také více jak 50 druhů suchozemských plazů, například různé druhy ještěrek uvidíme úplně všude a také jediný druh červovitého ještěra Worm lizard, který vypadá jako modrý had. Suchozemských hadů v emirátech žije něco kolem 13 druhů, například hroznýši, různé druhý zmijí, včetně zmije rohaté. Byly zde zaznamenány také 4 druhy hadů mořských. V moři dále najdeme zelené mořské želvy a spoustu druhů ryb a korálů. A nechybí zde ani ropuchy.
Opomenout samozřejmě nesmíme také velbloudy, kteří k Emirátům neodmyslitelně patří. Najdeme tu mnoho společností, které se jejich chovem zabývají. Spatřit tu můžeme dva druhy, a to Arabian Camel (Velbloud jednohrbý) a také Asian Camel (Velbloud dvouhrbý).
Nejvyšší horou Emirátů je Jebel Jais (1 934 m n. m.). Dalšími velkými horami jsou Jebel Al Mebrah (1 727 m n. m. ) na hranici s Musadam (Omán) a Jabal Yibir (1 527 m n. m.) v Ras al Khaimah. Hor je v Emirátech opravdu mnoho.
Pláže Spojených arabských emirátů
Vydáme-li se na pobřeží, najdeme tu také známé pláže. V Abu Dhabi doporučím navštívit pláž Saadiyat Public Beach, Corniche Beach, Yas Beach a Al Bateen Beach. V Dubaji nádhernou pláž Al Sofouh Beach (Black Palace Secret Beach), která je daleko od lidí, Jumeirah Public Beach (Umm Suqeim), Marina Beach Dubai (speciálně večer) a Kite Beach. V Sharjah navštivte Lou Lou Beach a Sharjah Beach, v Ajmanu Ajman Beach a v emirátu Umm Al Quwain Open Beach. V Ras al Khaimah jsou pláže pěkné skoro všude. V oblasti Fujairah pak menší část emirátu Sharjah a pláž Khor Fakkan Beach a v Fujairah pláž Dadna Beach.
SAE, stejně tak jako Maledivy, sice nejsou nejlepší destinací na surf, doporučím spíše Srí Lanku a Bali, ale i surfaři začátečníci, mírně pokročilí nebo profíci si tu přijdou na své. Sunset Beach je možné najít ve čtvrti Jumeirah v Dubaji, North Beach je možné najít na severu Dubaje, nedaleko emirátu Sharjah, Al Khan Beach je možné najít přímo v Sharjah a v poslední řadě Tim’s Reef v emirátu Fujairah.
Emiráty z vlastní zkušenosti doporučím spíše na cestování, poznávání a zážitky než na týdenní plážové pobyty. Od válečky na pláži jsou tu prostě a jenoduše Maledivy, které ale samozřejmě nabízí mnohem více než jen to.
Doprava a cestování po Spojených arabských emirátech
Cestování po Emirátech je možné hned několika způsoby, a to autem, autobusem, metrem, tramvají, na kole nebo loďkou. Místní doprava je velmi dobře, až nadprůměrně organizovaná, ale poněkud hektická. Osobně jsem zde vyzkoušela jak cestování luxusním automobilem s řidičem, metrem, které je na naše české poměry velice luxusní, autobusem i loďkou.
Taxíky jsou v celých Spojených arabských emirátech poměrně levné, a tak se nemusíte zdráhat je použít. Ceny za 1 km se pohybují kolem 2 AED a nástupní sazba kolem 10 AED. Taxíky většinou najdete na každém rohu nebo se dají objednat přímo v hotelu, kde jste ubytování. Jízda taxi je bezpečná. Všechna auta mají taxametry, kamery a jsou napojeny na satelit. V taxi je možné platit i platební kartou. Možností je také pronájem hotelového auta. Ceny jsou vyšší než taxi. Další možností je pronájem auta s vlastním řidičem anebo pronájem auta, kdy v roli řidiče budete vy. Tuto možnost poradím jenom vyježděným řidičům. Doprava v Eemirátech je poměrně hektická a při překročení rychlosti vás čekají opravdu vysoké pokuty. Taxíky bez taxametrů a známé aplikace nedoporučuji, prodraží se.
Metro zatím najdete jenom ve městě Abu Dhabi a v Dubaji. Je to poměrně rychlá možnost dopravy. Většina kolejí vede nad zemí a tak se vám naskytne pohled na města. Emirátské metro je klimatizované a má speciální vagony pro různé držitele karet NOL a také pro ženy. Doporučuji velmi dbát na to, jakou kartu máte zakoupenou a do jakého vozu nastupujete. Přijde-li revizor, vysoká pokuta vás nemine. Viděla jsem na vlastní oči. První vagóny bývají rezervované pro držitele zlatých karet, a další pro ženy a další jsou smíšené. Karty nebo jízdenky je možné zakoupit v každé metro stanici nebo skoro v každé trafice. Jste-li v Emirátech více dní, vždy se vyplatí zakoupit kartu na více dní nebo celodenní. Jízdenky na jednu jízdu se nevyplatí. Přes den není metro zase tak moc plné, ale ráno anebo navečer, kdy všichni jezdí do práce nebo z, je metro narvané k prasknutí a často musíte počkat až na další vlak. Co bylo velmi příjemné a z Malediv u těchto národností takové zdvořilé chování neznám, že mě Ind a Bangladéšan pouštěl v metru sednout.
Tramvaj je obdoba metra. Svézt se můžete třeba v Dubai Marina. Opět zde použijete kartičku NOL.
Cestování autobusy je také poměrně fajn. Velké plus jsou klimatizované autobusové zastávky. Systém funguje podobně jako u nás třeba Lítačka nebo měsíční jízdenka. Různá pásma, různé tarify. Jezdíte-li například po městě, vystačíte si s kartičkou NOL, kterou máte na metro. Chystáte-li se z Dubaje do Abu Dhabi, musíte si zakoupit jízdenku na autobusovém nádraží.
Abra je malá tradiční loďka, která slouží k přepravě v zátoce a mezi říčními kanály. Jízdenka stojí kolem 1 AED.
A co všechno v Emirátech navštívit a jaké zážitky zažít? Jak už jste si mohli všimnout, je toho opravdu dost. Za mě jsou Emiráty dokonalou volbou na stopover, když se vracíte z různých asijských destinací, na perfektní prodloužený víkend nebo v případě cestování, poznávání a zážitky na týden až dva.
Očkování, lékařská péče a bezpečnost, telefonování, internet, zástrčky v SAE
Do Emirátů nepotřebujete žádné očkování. Centra velkých měst jsou opravdu čistá a z podlahy by se tu dalo dokonce i jíst. Opatrná bych byla v méně civilizovaných emirátech při ochutnávání street food. Běžní cestovatelé mývají očkování na břišní tyfus, hepatitidu A a B, které se doporučují při cestování do většiny zemí.
Lékařská péče je tue na velmi dobré úrovni, avšak poměrně nákladná. Lékárny ve městech najdete skoro všude. Ceny se pohybují v průměru 2x výše než u nás. I cestování s batolaty nebo malými dětmi je tak možné.
Od mého kamaráda policisty, pravého Emiráťana z Abu Dhabi vím, že mají Emiráty téměř nulovou kriminalitu a jsou jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, speciálně Abu Dhabi a Dubaj. Bezpečnost v ulicích hlídá opravdu velké množstvím kamer. Za sebemenší přestupek zde dostanete nemalou pokutu.
Co v Emirátech nedělat? Jak už bylo zmíněno výše, dbát na oblékání. Neházet na zem odpadky a ani nedopalky cigaret na ulici. Velký bratr vás vidí (kamery jsou všude). Za tyto malé „trestné činy“ hrozí vysoké pokuty. Nelíbejte se a nedržte se na veřejnosti za ruce a ani kolem pasu. Některé místní to může pohoršit.c korun na osobu za víza předražených.
Dovolená je dovolená a mobily by prostě měly být vypnuté! Pokud ale prostě musíte zůstat na drátě a online a volat a volat a volat a uploadovat vše, co děláte na socky (sociální sítě) anebo prostě musíte během dovolené pracovat, na letišti nebo v trafikách, či smíšených obchodech, které jsou skoro všude si můžete za cca 50 AED zakoupit sim kartu od mobilních operátorů Etisalat nebo Du. K jejímu nákupu budete potřebovat pas, stejně tak jako v jiných destinacích. Nejlepší variantou je zakoupit datový balíček a telefonovat pomocí aplikací Viber, WhatsApp nebo Skype atd. Roaming je poměrně drahý. Pokud se vám do sim karty nechce, speciálně v Abu Dhabi a v Dubaji je možné najít WIFI zdarma skoro na každém kroku. Např. na letišti, v hotelu, v obchoďácích, v restauracích, v metru nebo na některých plážích. Některé veřejné WIFI vyžadují lokální číslo.
Mezinárodní předvolba SAE je +971. V případě potíž je dobré mít v mobilním telefonu uložená místní telefonní čísla: Policie 999, Pohotovost 998, Hasiči 997 a Pobřežní hlídka 996.
A kde si ty mobily, tablety, foťáky a další elektronická zařízení nabít? No přece v zásuvkách, které jsou v Emirátech stejně tak jako na Maledivách nebo na Srí Lance, britského typu a tudíž potřebujete redukci. Redukce mívají na recepcích hotelů, ale nespoléhala bych na to. Novější a moderní hotely a resorty mívají multifunkční zásuvky s USB.
Dovoz, vývoz a česká ambasáda ve Spojených arabských emirátech.
Do SAE je zakázáno dovážet skoro to samé jako na Maledivy, a to výrobky z vepřového masa, jakýkoli pornografický materiál, náboženské artefakty jiné než muslimské, slonovina nebo výrobky z ní, sochy, umění a artefakty, hazardní hry, rybářské sítě a vařené domácí potraviny. Striktně je zakázán dovoz narkotik. Letiště jsou vybavena citlivými přístroji na indikaci i minimálního množství drog. Při zjištění jakéhokoliv množství drogy u cestujícího hrozí soud za držení omamných látek. Minimální sazba je v SAE odnětí svobody na čtyři roky nepodmíněně. Přítomnost omamné látky v krvi je hodnocena jako její držení. Přísné tresty se rovněž týkají i marihuany nebo umělých směsí. Dovoz pesticidů podléhá speciální licenci. Do Emirátů je také zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné. V případě, že lék který užíváte nemá vhodnou, nezakázanou alternativu, musíte s sebou mít lékařskou dokumentaci pro jeho dovoz, což znamená úředně ověřenou kopii předpisu, potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR, že lék máte v držení legálně a pouze pro osobní potřebu. Zakázán je také dovoz či průjezd přes SAE se zbraní, střelivem (včetně prázdné munice), pomůckami pro tělesnou ochranu (neprůstřelná vesta atd.), čistícími soupravami zbraní, opasky s pouzdrem na zbraň, pouty a další vojenským či policejním materiálem. Dovoz či tranzit zmíněných předmětů je povolen pouze na základně zvláštní licence udělované Ministerstvem vnitra SAE. Převážení prázdných nábojnic do vzduchovky může být v lepším případě potrestáno vysokou pokutou a v horším, odnětím svobody na minimálně 6 měsíců nepodmíněné. Zvláštní licenci vyžaduje dovoz technického vybavení jako jsou satelitní telefony, odposlouchávací a nahrávací zařízení, vysílačky, apod. Do emirátu Sharjah je zcela zakázán dovoz alkoholu.
Do Abu Dhabi je možné bezcelně dovézt cigarety v hodnotě do 2 000 AED (400 ks), doutníky v hodnotě do 3 000 AED, 2 kg tabáku, 4 litry alkoholu nebo 24 plechovek piva (pouze nemuslimové a pouze letecky) a dary vč. parfémů v hodnotě do 3 000 AED. Do Dubaje je možné bezcelně dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 litry alkoholu nebo 2 x 24 plechovek piva a dary v hodnotě do 3 000 AED.
V případě dovozu nebo vývozu finanční hotovosti přesahující hodnotu 10 000 EUR je na hranicích Emirátů zákonná povinnost ústně i písemně deklarovat tuto skutečnost při pasové, bezpečnostní a celní kontrole, a to předem a bez vyzvání. Nedodržením této povinnosti se vystavujete riziku trestního stíhání a konfiskace příslušné hotovosti. Povinná směna valut ani povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt v Emirátech nejsou zavedeny. Veškeré osobní věci podléhají celní kontrole. Vždy jsem zatím prošla bez kontroly.
Kontakt na českou ambasádu v SAE: Telefon: +971 2 678 2800, Fax: +971 2 679 5716, azab@emirates.net.ae.
Turistické vízum do Spojených arabských emirátů
Turistické vízum se pro české a slovenské návštěvníky uděluje na letišti po příletu do SAE na dobu 90 dnů zdarma. Pro udělení víza je nutné mít cestovní pas, který byl vydán minimálně 6 měsíců před plánovaným pobytem a platí ještě na minimálně 90 dnů od prvního dne vstupu do SAE. Někdy může být vyžadováno předložení zpáteční letenky či sdělení účelu návštěvy. Vízum je uděleno tak, že dostanete razítko do pasu. V Emirátech můžete být maximálně 90 dnů v rámci 180 dnů, tzn. jste-li v zemi celé tři měsíce, můžete na další tři měsíce přiletět až zase za půl roku.
Letenky do Dubaje a dalších Spojených arabských emirátů
Letenky do Spojených arabských emirátů doporučujeme zakoupit u dubajské letecké společnosti Emirates, která létá z Prahy, z Vídně či Mnichova a dalších okolních zemí přímo do Dubaje. V případě, že letíte z Prahy do Dubaje, zpáteční letenka v ekonomické třídě se dá zakoupit od 12 000 do 18 000 Kč. Další možností jsou levnější nízkonákladové Fly Dubai. V případě, že rádi cestujete pouze v business class, z Mnichova, Curychu a Milána je možné využít maledivské business class aerolinie Fly Beond, se kterými máme uzavřenou smlouvu. Se dvěma přestupy je z Prahy možné letět také s Qatar Airways.
Časový posun oproti Evropě je v létě o 2 hodiny a v zimě o 3 hodiny. Víkend tu mají stejně tak, jako na Maledivách, v pátek a v sobotu.
Abu Dhabi / Abú Dhabí, Spojené arabské Emiráty
Konzervativnější emirát Abu Dhabi sice není tak velký, jako jeho kosmopolitní a expanzivní bratr Dubaj, ale za to je nejbohatším ze všech sedmi emirátů. Město Abu Dhabi je druhým nejzalidněnějším městem emirátů a zároveň také jejich hlavním městem.
Přeložíme-li „Abu Dhabi“ z arabštiny do angličtiny, dostaneme název „Land of Gazelle“, česky „Země gazel“. Město Abu Dhabi bylo pojmenováno po mladé gazele, která náhodou přivedla své stádo ke sladké vodě do malé oázy, kde tehdy rostlo ne více než 300 palem druhu barasti (palmy datlové) a nacházelo se tu pár budov z korálových cihel a pevnost. Dnes tu najdeme velké moderní město, všechny vládní instituce, ambasády, moderní rezidenční čtvrtě, mnoho luxusních hotelů, různých zábavních parků a atrakcí. Přehled nákladů na běžný denní život je možné najít na www.numbeo.com.
Fakta a kultura Abu Dhabi
Současným vládcem Abu Dhabi a prezidentem federace emirátů je Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan.
Abu Dhabi je díky mezinárodním vlivům a silnému závazku k místnímu dědictví zajímavou směsicí nového a moderního, až nadčasového a starého a kulturního.
Kultura Abu Dhabi je pevně zakořeněna v arabských islámských tradicích. Islám je tu víc než náboženství, je to způsob života, který řídí každodenní události od oblékání až po stravování. Kulturní dědictví a dědictví Spojených arabských emirátů je neodmyslitelně spojeno s náboženstvím a je zářivým příkladem skutečného oddanosti islámu vůči toleranci a pohostinnosti. Místní vřelá pohostinnost je velmi známá a patří ke každodennímu životnímu stylu místních Abudhabianů. Ať přijdete kamkoliv, místní vám nabídnou tradiční arabskou kávu a datle. Kultura Abu Dhabi je plná fascinujících příběhů, řemesel a tradic. Najdeme tu tanečníky tradičního tance Ayala Dancing, básníky a zpěváky Taghrouda, místní ženy vám v místních muzeích namalují krásná „tetování“ hennou a utkají pro vás koberec tradiční metodou Al Sadu. Tradici tu má také plachtění a stavba lodí. Opomenou nesmím velmi důležité sokolnictví, arabské pejsky saluki, arabské koně a velbloudy, jež byly a jsou důležití pro přežití beduínů v krutém pouštním prostředí.
V Abu Dhabi najdete mnoho restaurací a kaváren, a to jak tradičních s místní kuchyní, tak s mezinárodní. Moje tipy na restaurace s tradiční emirátskou kuchyní jsou vždy zmíněné níže u památek, zajímavých míst a atrakcí. Kompletní informace o emirátské kuchyni.
Architektura, kterou v Abu Dhabi musíte vidět!
Nejznámějším a také nejnavštěvovanějším místem celého Abu Dhabi je třetí největší mešita na světě a největší v celých emirátech, která pojme až 40 000 modlících, a to mešita Sheikh Zayed Grand Mosque (Velká mešita šejka Zayeda), kterou zajisté ocení milovníci architektury. Mešita vypadá jakoby vypadla z knihy Pohádky tisíce a jedné noci.
Velká mešita, která se rozkládá na více jak 120 000 m2, má 80 kopulí a více jak 1 000 sloupů. Byla navržena britskými, italskými a emirátskými architekty a to tak, aby zahrnovala architektonické styly z různých muslimským civilizací. Najdete tu prvky z Turecka, Maroka, Pákistánu, Egypta a dalších zemí. Výstavba mešity, která probíhala v letech 1996 až 2007, zaměstnala kolem 3 000 dělníků z 38 stavebních společností, z 12 různých zemí (Např. z Číny, Indie, Pákistánů a místních.). Její stavbu započal a posvětil tehdejší šejk Abu Dhabi a emirátů Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, který v roce 2004 zemřel a je zde pochován. U jeho hrobky se denně střídají místní imámové, kteří mu 24 hodin denně recitují verše z Koránu.
Mešita je zdobena mramorem, perletí, polodrahokamy, křišťálem a zlatem. Uvnitř rozsáhlého komplexu můžete obdivovat 7 obrovských lustrů od společnosti Swarovski, které byly dovezeny z Německa. Dominantou hlavní modlitebny, jejíž strop podpírá 96 sloupů zdobených mramorem a perlami, která pojme 7 000 modlících, je lustr s průměrem 10 m a výškou 15 m. Na stěně Qibla je vyobrazeno 99 různých jmen Alláha. Uvidíte tu také největší tkaný koberec na světě. Výroba koberce trvala rok a půl, byl utkán ručně a pracovalo na něm 1 200 tkalců z íránské provincie Khorsan, kteří na něj spotřebovali 38 tun bavlny a vlny. Koberec pocházející z Íránu, má 2,2 miliardy ručně vázaných uzlů, pokrývá 5 625 m2 a váží 35 tun. Na ruční výrobu koberce dohlížel designér a iránský umělec Ali Khaliqi. Každý detail koberce byl pečlivě proveden tak, jak byl navržen. Na koberci je možné najít 25 různých barev, z nichž 20 je přírodních. Na většině koberce převládá zelená barva, která má trojnásobný význam. Nejenže byla zelená oblíbenou barvou Sheikha Zayeda, ale byla také první barvou islámské vlajky a v hrubém terénu emirátů je to téměř posvátný odstín pro svou symboliku života v poušti. Obvod koberce má jemně nažloutlou béžovou, která označuje písek obklopující oázu. Někteří návštěvníci tvrdí, že na koberci cítí spoje a že není utkán jako celek, ale sešit z více kusů. Jeho cena byla vyčíslena na 30 milionů Dirhamů (AED), tedy něco kolem 180 milionů korun. Koberec je z části výtvarné umění a části textilní zázrak. Toto unikátní dílo bylo odhaleno v roce 2007 při příležitosti otevření této mešity, která se pyšní nejenom tímto mistrovským dílem, ale také unikátním světelným systémem, který znázorňuje fáze měsíce.
V případě, že se vydáte na prohlídku této překrásné stavby, ať s našimi průvodci nebo sami, před vstupem do mešity, který je zdarma, si dámy musí obléknou abayu (tradiční arabský černý šat) a pánové, v případě, že na sobě nemají dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem, kandoru (tradiční arabský bílý šat). Abayu i kandoru vám zde zapůjčí. Pravidla zápůjčky a deposit se často mění. Při v stupu do modlitebny je nutné zout si boty. V mešitě je zakázáno se mužům a ženám dotýkat. Během Ramadánu je mešita otevřena denně, s výjimkou pátečního dopoledne.
Wahat Al Karama v překladu znamená „Oáza důstojnosti“ a jedná se o památník na počest zesnulých vojáků a místních, kteří obětovali svůj život ve službách národa. Památník je vizí Sheikha Khalifa bin Zayeda al Nahyana, má rozlohu 46 000 m2 a je spojen 31 masivní hliníkovými pláty, které se o sebe opírají a znamenají jednotu, solidaritu a spojení. Najdete ho mezi mešitou Sheikh Zayed Grand Mosque a the General Headquarters of the UAE Armed Forces (Generální ředitelství armády Spojených arabských emirátů).
Jste-li náhodou ubytování v této lokalitě, a to v Holiday Inn Abu Dhabi nebo v Novotel Abu Dhabi Al Bustan, doporučím moderní restauraci Yadoo‘s House Restaurant & Cafe s emirátskou kuchyní.
Nedaleko mešity a Wahat Al Karma se nachází zajímavý hotel ve stylu benátské vesničky, a to The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal. V těsném sousedství najdete i mou oblíbenou, tradiční emirátskou restauraci Al Fanar.
Opomenout nesmím Heritage Village, provozovanou společností Emirates Heritage Club a pevnost Qasr al Hosn Fort, ve kterých na vás dýchne historie Emirátů.
Heritage Village je v podstatě skanzen, který zobrazuje tradiční beduínskou, oázovou vesnici v poušti. Najdete tu souk – tržiště s kořením a bylinami, ručně vyráběnými mýdly a sousty suvenýrů, obchody s perlami, rybáře, mešitu a beduínský tábor. Místní řemeslníci vám převedou tradiční výrobu keramiky, foukání skla a tkaní látky na tkalcovském stavu. V případě zájmu si tato řemesla můžete také vyzkoušet. Tato rekonstrukce tradiční oázové vesnice poskytuje zajímavý pohled do minulosti emirátu. Heritage Village najdete na ostrůvku Breakwater odkud se vám naskytne panoramatický pohled na Abu Dhabi. Vstup do vesnice je zdarma.
Qasr al Hosn Fort nebo také Al Hosn Palace je považován za jednu z nejznámějších historických památek Abu Dhabi. Hraje klíčovou roli při zachování kulturního dědictví a tradice emirátů. Od 18. století je pevnost jednou z nejstarších v regionu. Najdete tu stálou expozici historických fotografií, která zobrazuje příběh Abu Dhabi a jeho obyvatel. Palác byl postaven z korálových kamenů (známe i z Malediv). Stěny jsou zdobeny vápnem, místním pískem a mořskými mušlemi. Podlahy a stropy byly postaveny z mangrovníků. V této pevnosti bývávala také jediná studna s pitnou vodou na celém ostrově. Jedním z nejvýznamnějších aspektů ve struktuře paláce je tradiční ventilační systém "Barjeel", což je nejstarší a nejmodernější klimatizační systém, který naváděl mořský vánek do místností úzkými vzduchovými kanály. Pevnost byla poměrně dlouhou dobu sídlem vládnoucí rodiny Al Nahyan.
Dalším překrásným místem je 5* hotel Emirates Palace, provozovaný sítí luxusních hotelů Kempinski. Kdo si myslel, že právě tady se natáčel můj oblíbený film Sex ve městě 2 (Sex in the City 2), tak je na omylu. Celý film se totiž nenatáčel v Abu Dhabi, nýbrž v Maroku. Scény z fantastického hotelu se natáčeli v aktuálně zavřeném hotelu Sahara Palace Marrakech. Emirates Palace si rozhodně nenechte ujít. Jedná se o velmi zajímavou a rozlehlou stavbu, jež od jednoho křídla ke druhému měří přes 1 km, která je dekorovaná zlatem a mramorem z různých konců světa. Zahrady hotelu se rozprostírají na téměř 100 hektarech. Hotel má 114 kopulí. Centrální kopule od země měří 72,6 m a je zdobena zlatem, perlami a krystaly. Palác se může pochlubit 1 002 lustry, z nichž největší váží 2,5 tuny. Velké množství lustrů pochází od české společnosti Preciosa, jež je v Emirátech poměrně známá. Dalším nezapomenutelným rysem jsou dva ručně vyrobené nástěnné displeje, které zobrazují samotný palác. V hotelu je možné najít speciální patra pro oficiální státní návštěvy a také soukromá apartmá všech šesti vládců zemí arabského zálivu. Areál Emirates Palace při svých návštěvách využívají hlavy různých států, podnikatelé, různé celebrity anebo filmaři. V tomto hotelu najdete i jednu z mála restaurací s pravou emirátskou kuchyní, a to Mezlai. Milujete-li kávu, zdejší kavárnu Le Café rozhodně vezměte útokem a ochutnejte „Emirates Palace Cappuccino“ s malými kousky 23 karátového zlata za 60 AED (asi 360 Kč) anebo „Camelccino“ s velbloudím mlékem, které obsahuje málo cholesterolu, za 50 AED (asi 300 Kč). Bude-li vám horko, osvěžte se domácí zmrzlinou, která je rovněž posypána malými kousky 23 karátového zlata za 40 AED (asi 240 Kč). Pozor, při návštěvě kavárny a hotelu nezapomínejte na vhodné oblečení ve stylu Smart Casual. Nejdete do plážového baru, ale do luxusního hotelu. Máte-li dostatek financí, můžete si na památku nebo jako investici, ve zdejším zlatomatu zakoupit zlatou cihličku. V případě zájmu o pobyt v tomto hotelu nás neváhejte kontaktovat. Pobyt vám rádi připravíme na míru.
Milovníci moderní architektury zajisté ocení Etihad Towers, komplex 5 mrakodrapů, kde kromě luxusních bytů a kanceláří najdete také observatoř (panoramatickou vyhlídku) Observation Deck at 300, kde si můžete vychutnat nejen krásný výhled, ale také odpolední kávu nebo čaj, luxusní obchodní centrum Avenue, restaurace a bary a luxusní hotel Jumeirah at Etihad Towers Stay Different™. V případě zájmu o vyhlídku nebo pobyt v hotelu Jumeirah nás neváhejte kontaktovat. Pobyt vám rádi připravíme na míru.
The Founder’s Memorial, který najdete v sousedství Etihad Towers, je jedinečná kulturní atrakce oslavující život, dědictví a hodnoty Sheikh Zayed a nabízí jedinečnou příležitost ponořit se do historie a kultury Spojených arabských emirátů. Memoriál se rozprostírá na ploše přes 3,3 hektarů a najdeme tu krásnou flóru, zahrady, vodní kanál „Falaj“, památník a mnoho dalšího. Uprostřed retrospektivy je The Constellation - monumentální trojrozměrný portrét Sheikh Zayed navržený veřejným umělcem Ralphem Helmickem. Portrét obsahuje 1,327 geometrických tvarů zavěšených na více než 1000 kabelech. Instalaci lze zažít odlišně, a to během dne anebo večer, kdy se tvary lesknou jako hvězdy. Pavilon má výšku 30 m a je jedním z největších uměleckých děl svého druhu.
Dalšími architektonicky zajímavými skvosty jsou mrakodrap Capital Gate, Al Bahar Towers, Aldar Headquarters Building, most Sheikh Zayed Bridge a další díla architektů zmíněná níže.
Capital Gate je šikmý mrakodrap, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejšikmější věž na světě. Předčila i známou věž v italské Pise, a to hned 4x. V této věži najdete luxusní hotel známého řetězce Hyatt.
Al Bahar Towers je dvojice 29 podlažních mrakodrapů, ve kterých najdeme centrálu Investiční rady Abu Dhabi a ústředí banky Al Hilal Bank. Al Bahar Towers mají vnější fasádu složenou z 2 000 prvků ve tvaru voštiny, která je největší, počítačově ochlazovanou fasádou na světě. Voštiny se otevírají a zavírají v reakci na pohyb slunce, což pomáhá snížit nárůst tepelného výkonu uvnitř budovy přibližně o 50%. Střešní solární panely se používá k ohřevu vody. Ekologicky šetrné věže jsou jednou z prvních budov v Perském zálivu, které získaly ocenění „Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) Silver“. Získali také cenu „Emporis Skyscraper Award“.
Aldar HQ (Headquarters) je první kruhovou budovou v Arábii, má 23 podlaží a její konstrukce je vysoká 110 m. Budova byla označena jako nejoslnivější kancelář na světě. Získala také ocenění „Best Futuristic Design“.
Most Sheikh Zayed Bridge byl navržen uznávanou a celosvětově známou bagdádskou architektkou Zahou Hadid, která za své návrhy a projekty získala řadu ocenění. Před svou smrtí navrhla také projekt Central Business District, „takový malý facelift“ pražského Masarykova nádraží. Most šejka Zayeda je 840 m dlouhý a 64 m vysoký a má křivky zvlněných písečných dun.
Máte-li rádi brouzdání městem a prohlídky s průvodcem, není nic jednoduššího než nás oslovit a my vám jej zajistíme, a to jak česky nebo slovensky, tak anglicky nebo německy hovořícího.
Promenády, kluby, pláže a parky Abu Dhabi
Až vás brouzdání a prohlídky omrzí zamiřte na promenádu Corniche a jednu z nejhezčích pláží celého emirátu Corniche Beach. Veřejná pláž je rozdělena do třech částí, a to na Al Sahil, která je určena pro jednotlivce a skupiny, Gate 2 je zónou klidu a je určena pro rodiny se staršími dětmi a Gate 3 je určena pro rodiny s řádícími dětmi. V okolí Corniche Beach najdete spoustu dětských hřišť, cyklostezku, pěší stezky, kavárny, restaurace a spoustu různých hřišť se sportovním vyžitím, např. několik volejbalových a několik fotbalových hřišť. Další možnost vyžití je pronájem motorového člunu nebo šnorchlování. Vstupenky na pláž stojí 10 AED za 1 dospělou osobu, 5 AED za 1 dítě, přičemž jsou děti do 5 let zdarma. Pláž je otevřena denně od 8:00 do 20:00 h.
Další pláží, kterou můžete navštívit a kde najdete kompletní zázemí je Al Bateen Beach, která získala ocenění „Blue Flag“. Jste-li numismatici, nenechte si nedaleko této pláže ujít muzeum mincí a bankovek UAE Currency Museum, které najdete v přízemí centrální banky. Do muzea je nutné mít rezervaci.
Mirfa Beach, která se nachází dál od města Abu Dhabi, je domovem každoročně pořádaného festivalu vodních sportů „Al Gharbia Watersports Festival", Milovníci adrenalinových sportů, kitesurfingu, vodních lyží a dalších sportů si zde v tuto dobu zaručeně přijdou na své.
Máte-li rádi parky, zajisté oceníte Umm Al Emarat Park, který je jedním z největších a nejstarších parků Abu Dhabi. Původně byl postaven pouze pro ženy s dětmi v roce 1982 a jmenoval se Mushrif park. Po rozsáhlé rekonstrukci byl přejmenován a otevřen široké veřejnosti. Najdete tu opravdu krásná relaxační místa, zeleň, botanickou zahradu, fontány a vodní kanály, malou zoologickou zahradu a spoustu vyžití pro děti. V případě hladu navštivte nedalekou restauraci Al Mrzab, která nabízí pravou emirátskou kuchyni.
Muzea, zážitky, nakupování, aktivity a golf a yachting v Abu Dhabi
Pokud byste si z Abud Dhbai rádi odvezli tetování hennou, není nic jednoduššího, než navštívit nedaleké Women’s Handicraft Centre, muzeum, které je provozováno ženami. Najdete tu ukázky mnoha tradičních ručních prací, od tkaní koberců, šití až po malování. V případě návštěvy si nezapomeňte zout boty a v případě fotografování se nejprve zeptat.
Až budete dostatečně zrelaxovaní a namalování a budete chtít vyzkoušet nějaký ten adrealin, můžete navštívit třeba Bounce Abu Dhabi v Marina Mall, kde najdete velké množství skákacích ploch, trampolín a mnoho dalšího.
Jedním ze zážitků se skvělým výhledem pro vás zajisté bude projížďka na obřím kole Marina Eye, které najdete nedaleko Marina Mall.
Kulturním zážitkem bude návštěva muzea muslimského světa Miraj Islamic Centre, které se také nachází v této lokalitě. Najdete tu sbírky uměleckých děl, např. ručně tkané koberce, hedvábné textilie, mramorové předměty, arabské vázy a mnoho dalšího z Egypta, Sýrie, Íránu, Iráku, Kašmíru, Indie a Ruska.
Milovníci nakupování si zde také přijdou na své, a to buď na starých trzích (souk) anebo v moderních nákupních centrech. Klasické souky Fish Souk, Al Mina Fruit & Vegetable Souk a Carpet Souk najdete v Mina Zayed, v hlavní části abudhabijského přístavu. V této lokalitě najdete také známý Warehouse 421, který je výstavištěm moderního umění. Pokud vás tu přepadne hlad, doporučím vyzkoušet některou z restaurací, a to Al Arish nebo Al Dhafra s typickou emirátskou kuchyní. Z moderních nákupních center vás zajisté bude zajímat Yas Mall, Marina Mall, Abu Dhabi Mall, Khalidiyah Mall, Al Wahda Mall, World Trade Center Souk & Mall, Al Raha Mall, Deerfields Mall, Mushrif Mall, Dalma Mall a Bawabat Al Sharq Mall.
Ve městě Abu Dhabi je možné najít 5 prodejen lihovin High Spirits. Alkohol zde můžete zakoupit za rozumné peníze. Pozor ale, na veřejnosti jej nekonzumujte a nechte si jej do hotelového pokoje. Toto pravidlo platí pro všech 7 emirátů.
Zajímá-li vás hra na strunné hudební nástroje, nenechte si ujít Bait Al Oud, centrum hudebních uměním, kde najdete tradiční arabské strunné hudební nástroje. Oud je jedním z nejstarších strunných nástrojů lidstva a pochází z akkadské říše ve starověké Mezopotámii, která je nyní moderním Irákem.
Milovníci paintballu si přijdou na své v Battle Park Paintballing a milovníci pola zase v Ghantoot Polo & Racing Club. Projížďky na koni jsou možné v Abu Dhabi Equestrian Club. Že vám tyhle aktivity nic neříkají? A co třeba navštívit hvězdárnu Al Sadeem Observatory.
Abu Dhabi nezapomíná ani na vášnivé golfisty. Golfových klubů a hřišť tu najdete hned několik. Nejznámější je Abu Dhabi Golf Club (The Westin Abu Dhabi Golf Resort & Spa), Yas Links Abu Dhabi, Saadiyat Beach Golf Club, Abu Dhabi City Golf Club, Al Ghazal Golf Club.
Milovníci lodí a jachet by neměli vynechat návštěvu Yas Marina, Emirates Palace Marina, Al Bandar Marina, Abu Dhabi International Marine Sports Club, International Abu Dhabi Marina, Eastern Mangroves Marina, Ghantoot Marina & Resorts a Marsa al Bateen Marina. Pokud chcete zažít plavbu nebo večeři na tradiční nebo luxusní jachtě, rádi vám ji zajistíme.
Zajímavou plavbou je i Abu Dhabi Pearl Jouney, při které vám místní, kteří se zabývají perlovým průmyslem v Arabského zálivu, vysvětlí způsob lovu perel. Plavba se koná na tradiční lodi Jalboot – Dhow, na lodi posedíte na tradičních arabských polštářích, vychutnáte si místní arabskou kávu a datle a ještě k tomu vám místní členové posádky zazpívají tradiční emirátská písně o moři. Plavba začíná u hotelu Eastern Mangroves Hotel & Spa by Anantary a trvá přibližně 90 minut.
Děti zajisté ocení Murjan Splash Park, který se nachází v Khalifa Parku nedaleko Velké mešity, kde najdete spoustu vodní atrakcí. Suší odtud rozhodně neodejdete.
Pokud vaše děti milují zvířátka, nenechte si ujít návštěvu Emirates Park Zoo, kde najdete více jako 1 700 zvířat, např. bílé tygry, sibiřského medvěda, lvy, gepardy, zebry a další zvířata. Zoologická zahrada má speciální mlhový systém, který v areálu i přes parné léto vytváří snesitelné prostředí pro život zvířat.
V emirátu Abu Dhabi, je dále možné najít další zajímavá místa, jako je např. město budoucnosti Masdar City, které využívá pouze čistou energii. Město kombinuje staré arabské architektonické techniky s moderními technologiemi a je postaveno kolem velkého centrálního arabského aerodynamického tunelu, kterým do města prochází chladný vánek, takže se tu můžete procházet i při vysokých letních teplotách. Masdar také využívá solární energii z panelů umístěných na jeho střechách a je tak největším fotovoltaickým zařízením na Středním východě. Ve městě jsou zakázány automobily a jako dopraví prostředky se tu používají malá elektrická bezpilotních vozidla. Ve městě pracuje více jak 1 000 osob a rozprostírá se kolem The Masdar Institute of Science and Technology (Masdarova institutu vědy a techniky), což je výzkumná univerzita věnovaná špičkovým řešením v oblasti energie a udržitelnosti. Nedaleko Masdar City, na Al Raha Beach, najdete restauraci Meylas s pravou emirátskou kuchyní.
Ostrovy Abu Dhabi: Yas Island, Saadiyat, Al Mariyah, Reem Island, Sir Bani Yas a Nurai
Až vás omrzí pevnina, můžete vyrazit na jeden z blízkých ostrovů. Pánové si zřejmě rádi zařádí ve Ferrari World nebo na Yas Marina Cirucuit, které se nachází na ostrově Yas Island, jehož výstavba začala v roce 2006 a již o 3 roky déle, v roce 2009 zde byl otevřen již zmíněný Yas Marina Circuit, na kterém se konala Grand Prix Formule 1 (Velká cena Formule 1). Ultramoderní trať nabízí speciální zážitkové závodní jízdy nejenom pro profesionály, ale také pro obyčejné smrtelníky. Taková jízda závodním speciálem Aston Martin GT4 nebo ve Formuli 3000, no kdo z pánu by to nechtěl?! Máte-li o tyto aktivity zájem, neváhejte nás kontaktovat, rádi je pro vás zajistíme. Yas Marina Circuit dále nabízí různé programy jako je např. Yas Track Nights nebo možnosti výuky řízení závodních aut, kde je možné ve škole Yas Racing School získat závodní licenci. Každé úterý od 18:00 hod. je okruh zdarma otevřen pro veřejnost a můžete se tu například procházet, běhat, jezdit na kole atd. GoYAS se koná každou středu a je vyhrazena pouze ženám. Okruh je jedním z nejnavštěvovanějších a nejživějších míst v Abu Dhabi. Uprostřed okruhu se nachází luxusní futuristický hotel Yas hotel, aktuálně (2018) provozovaný hotelovou sítí Marriott. V zábavním parku Ferrari World najdeme kolem 20 různých atrakcí, z nichž jednou z nich je nejrychlejší horská dráha na světě (240 km/h) Formula Rossa. Na ostrově Yas se také nachází vodní park Yas Waterworld, který se rozprostírá na ploše 15 fotbalových hřišť. Ve vodním parku najdete 43 různých tobogánů a atrakcí, např. umělou vlnou vysokou 3 m a mnoho dalšího. Hned vedle vodního parku se nachází zábavní park Warner Bros. World™ Abu Dhabi.
Dokonalé, 18 jamkové golfové hřiště Yas Links, které je navržené známým architektem golfových hřišť Kylem Phillipsem, zajisté nenechá na pokoji milovníky golfu. Americký golfový časopis Golf Digest vyhlásil toho golfové hřiště mezi 25 nejlepších hřišť na světě. I shopaholičky si zde přijdou na své. Na ostrově se nachází aktuálně (2018) druhé největší nákupní centrum v celých Emirátech, a to Yas Mall. Až vás aktivity a nakupování unaví, můžete si odpočinout na místní Yas Beach, která je otevřena denně od 10:00 do 19:00 hod. Vstupné na pláž, v němž je započítáno lehátko a ručník, stojí v týdnu pro jednu dospělou osobu 50 AED, pro dítě od 8 do 16 let 25 AED, děti do 8 let mají vstupné zdarma. O víkendu si připlatíte, dospělí za 100 AED a děti od 8 do 16 let za 50 AED. Ženy mají v sobotu vstup za polovic. Hosté hotelu Crowne Plaza mají vstup na pláž zdarma. Máte-li zájem o návštěvu vodního parku a dalších atrakcí, vstupenky vám rádi zajistíme.
Až vás Yas Island omrzí, můžete vyzkoušet plavbu rychločlunem kolem Abu Dhabi nebo plavbu mangrovníkovými lagunami na kajaku. I tyto zážitky umíme zajistit. Anebo navštívit další z ostrovů.
Ostrov Saadiyat Island se rozkládá na 27 km2 a je vzdálen pouhých 7 min. jízdy autem od hlavního města Abu Dhabi. Milovníci umění si nesmí nechat ujít návštěvu galerie a muzea umění Louvre Abu Dhabi, které je pobočkou francouzského muzea Louvre. Budova galerie a muzea se rozkládá na ploše 9 200 m2 a je navržena věhlasným architektem, Francouzem Jeanem Nouvelem. Jedná se o nezapomenutelný zážitek. Na ostrově najdeme také kulturní centrum Manarat Al Saadiyat (v překladu znamená „místo osvícení“), s expozicí „The Saadiyat Story“, která návštěvníkům vypráví příběh o historii a kulturní vizi ostrova. V budoucnu by na ostrově mělo stát národní muzeum šejka Zayeda, a to Zayed National Museum. Jeho výstavba měla být započata v roce 2016 a dokončena v listopadu 2017, ale byla odložena. Ve výstavbě je také muzeum moderního umění Guggenheim Abu Dhabi. Pokud už vás z muzeí a galerií rozbolí nohy a potřebujete si nutně odpočinout, Saadiyat Beach Club je tou nejlepší volbou. Najdete tu bazén, posilovnu, fitness a welness programy, lázně, bazén, dětské hřiště, soukromé kabany (cabana) a lehátka na bílé písečné pláži. A pokud máte raději veřejné pláže, navštivte 400 metrů dlouhou Saadiyat Public Beach. K dispozici jsou lehátka, deštníky, ručníky, sprchy a koupelny, šatny se skříňkami a plavčík. U pláže je také dostatek parkovacích míst. Pláž je otevřena denně od 8:00 do 20:00 h.. Vstup pro dospělé stojí 25 AED a pro děti starší šesti let 15 AED. Na 9 kilometrů dlouhé pláži každoročně hnízdí i původní obyvatelé ostrova, a to mořské želvy druhu Hawksbill (Kareta pravá). Tyto karety jsou kriticky ohroženým druhem. V roce 2010 zahájila místní společnost Tourism Development & Investment Company konzervační program „Hawksbill Turtle Conservation Programme“, díky kterému se tu úspěšně vylíhlo již velké množství želviček a líhne se dál. Golfisté si přijdou na své v Saadiyat Beach Golf Club.
Al Maryah Island je nová, rozvíjející se obchodní a zábavní centrální čtvrť Abu Dhabi. Luxusní hotel Rosewood, který byl postaven na Sowwah Square, nabízí úžasný pohled na oceán. V jeho sousedství se nachází nákupní centrum The Galleria, ve kterém najdete kolem 130 nejznámějších světových značek.
Reem Island je rezidenční a komerční část Abu Dhabi a je domovem jedné z architektonických památek Emirátů, a to věže Gate Towers. Na tomto ostrově byla v roce 2006 otevřena první mezinárodní univerzita Paris-Sorbonne University Abu Dhabi. Stala se tak první mezinárodní univerzitou v Perském zálivu.
Dalším ostrovem je Sir Bani Yas, na kterém se nachází přírodní park Arabian Wildlife Park, který zabírá více jak polovina ostrova a je domovem více jak 10 000 volně pobíhajících zvířat. Spatřit tu můžete velké množství Arabian Oryx (Přímorožec arabský), gazely, žirafy, hyeny a gepardy. Ubytovat se můžete třeba v luxusním resortu Desert Islands Resort & Spa by Anantara nebo v Danat Resort Jebel Dhanna. Oba resorty máme v nabídce.
Ostrov Nurai, který se nachází v nedotčených vodách Arabského zálivu na východ od pobřeží Abu Dhabi, pouhých deset minut jízdy lodí od Saadiyat Island. Ostrov je snadno dostupný ze všech hlavních turistických přístavů v SAE. Nurai je inspirovaný arabským výrazem „nur“, což znamená „světlo“. Ostrov Nurai je ideálním útočištěm pro ty, kteří hledají klid. Na ostrově se nachází luxusní 5* resort Zaya Nurai se soukromými vilkami, několik restaurací a obchodů s potravinami a nápoji. V případě, že byste rádi poobědvali nebo povečeřeli na tomto ostrově např. v restauracích Nurai's Terrace, Beach Burger, Latitude, Olive a Salare je nutné místa dopředu zarezervovat. Odměnou vám bude zdarma doprava na ostrov a zpět.
Chtěli byste vidět Abu Dhabi z ptačího pohledu, a to z balónu, hydroplánu nebo z helikoptéry? Neváhejte nás kontaktovat, i tento zážitek vám rádi zajistíme.
Poušť, písečné duny Abu Dhabi a Liwa Oasis a Tel Moreeb
Až vás omrzí město Abu Dhabi a přilehlé ostrovy, vydejte se do pouště, zařádit si na písečných dunách na čtyřkolkách nebo v Off-Roadech, vyzkoušet tzv. Dune Bashing. Zkusit můžete také sandboarding nebo lyžovačku. Navštivte velbloudí farmu, zažijte jízdu na velbloudech, ochutnejte tradiční arabskou večeři pod dokonalým hvězdným nebem, prožijte nezapomenutelnou noc jako z Pohádky tisíce a jedné noci a brzy ráno si nenechte ujít fantastický východ slunce nad písečnými dunami.
V poušti je překvapivě povoleno i kempování, které je poměrně levné. Zakoupení stanu, dvou spacáků a příslušného vybavení v místním hypermarketu vás vyjde levněji než průvodce. Pozor, nikdy ale do pouště nejezděte sami!
Jste-li velmi nenároční cestovatelé v oblasti Al Khazna, která se nachází cestou do města Al Ain, je možné přenocovat v pouštním kempu The Al Badeyah Desert Camp.
Já osobně bych volila komfortnější variantu, a to nedalekou vesnici v arabském stylu The Arabian Night’s Village, která má pokoje s veškerým příslušenstvím. Nádherná vesnice v tradičním arabském stylu má dvě strážní věže, a to Zakher a Al Manhal, které nejsou jméno po rezidencích šejka Zayeda bin Al Nahyana. Najdeme tu 4 různé typy ubytování, klasické beduínské stany Bayt Al Shaaer, domky z palmového listí Bayt Al Bahar, pouštní domky Bayt Al Bar a Fort Tower Al Manha. Interiéry nabízí pohled do minulosti Abu Dhabi. Ve vesničce najdete dokonce i bazén. V restauraci Al Maqam (The Gathering Place) se za poslechu tradiční arabské hudby servíruje arabská i mezinárodních kuchyně. Místní centrum aktivit nabízí všechny výše zmíněné pouštní aktivity a zážitky. Pokud jste ubytování v Abu Dhabi, do této krásné vesničky můžete vyrazit na půldenní anebo celodenní výlet a po tradiční arabské večeři pod hvězdami se opět vrátit do vašeho hotelu ve městě. Tento výlet pro vás velmi rádi zajistíme.
Vydáte-li se dál od Abu Dhabi, a to na jihozápad, do regionu Al Gharbia, znám také jako Western Region, který byl v březnu 2017 oficiálně přejmenován na Al Dhafra Region, naskytne se nám možnost spatřit největší a nejvyšší písečné duny na světě. Al Dhafra tvoří více než dvě třetiny emirátu Abu Dhabi a táhne se až k moři. Najdete tu 100 km dlouhé pláže. Místní o této části Abu Dhabi s chutí říkají „Where the desert meets the sea“ v překladu „Tam, kde se poušť potkává s mořem.“
Hlavních důvodů, proč vyrazit do této pouště je hned 6. Prvním může být nádherná oáza Liwa Oasis, na jejíž samotném jihovýchodních okraji stojí druhý důvod, a to naprosto dokonalý luxusní resort Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara (Miraga Palace), postavený v typickém arabském stylu. Třetím z důvodů je The Rub al Khali (Empty Quarter), již zmíněná největší masa písku na světě. Čtvrtým důvodem jsou již výše zmíněné aktivity a zážitky, pátým důvodem Tel Moreeb, nejvyšší písečná duna na světě a šestým důvodem každoročně pořádané různé akce.
Dámy, pokud pány ukecáte na pobyt v resortu Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara, nezapomeňte se s ním za odměnu, cestou z města Abu Dhabi do oázy Liwa, zastavit v Emirates National Auto Museum, které se nachází pouze 45 km od města a kde najdete fascinující sbírku automobilů, přes 200 kousků, patřících šejkovi Hamadovi bin Hamdanovi Al Nahyanovi. Uvidíte tu různá terénní vozidla, klasické americké vozy, Mercedes Rainbow a také největší vozy na světě. Část sbírky byla představena ve slavném pořadu Top Gear televizní stanice BBC.
Liwa Oasis je obydlená oáza, historické město a brána do The Rub al Khali (Empty Quarter) nebo-li prázdné čtvrti. Navzdory tomu, že je Liwa vstupní branou do největší pouště na světě, je domovem velkých plantáží s více jak 100 000 stromy datlových palem. Tato oáza byla formálně uznána Organizací spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) jako vzácný ekosystém, významný jako úložiště genetických zdrojů, biodiverzity a kulturního dědictví. FAO Emiráty ocenila za aktivní úsilí o zachování oázy. Oáza byla také označena jako Globally Important Agricultural Heritage Systém (GIAHS) - Systém celosvětově významného zemědělského dědictví. V oáze Liwa se každoročně koná mnoho akcí a festivalů. Al Dhafrah Festival je určen milovníkům velbloudů, Liwa Date Festival milovníkům datlí, The Moreeb Hill Climb Event je pro milovníky motorismu a Al Gharbia pro milovníky vodních sportů.
Resort Qasr Al Sarab Desert Resort by Anantara, který je od Abu Dhabi vzdálen 200 km (asi 90 minut jízdy autem), je na mém seznamu „Must do“. Toto místo vážně vypadlo z Pohádky tisíce a jedné noci. Resort připomíná staré arabské město uprostřed oázy. Najdete tu veškeré příslušenství, 140 pokojů, 14 suite, 52 vilek s vlastním bazénem, restaurace a marocké lázně. Zažít tu můžete všechny zážitky a aktivity zmíněné výše nebo také sokolnickou a Sulaki (psí) show. Romantická večeře v poušti pod hvězdami může být opravdu krásná příležitost jak požádat svou drahou polovičku o ruku anebo perfektním místem pro líbánky. Osobně bych tu při mé návštěvě Emirátů alespoň jednu až tři noci strávila. V případě zájmu o dokonalou Pohádku tisíce a jedné noci nás neváhejte oslovit. Tento luxusní resort máme v nabídce naší cestovní kanceláře other way holiday.
The Rub al Khali (Empty Quarter) nebo prázdná čtvrť je, jak již bylo zmíněno, největší písečná masa na světě. Je to krajina neustále se měnících nekonečných dun. Poušť byla ve čtyřicátých a padesátých letech prozkoumána britským průzkumníkem Wilfredem Thesigerem a jeho emirátskými a ománskými společníky.
Tel Moreeb nebo jenom Moreeb je nejvyšší písečnou dunou na světě. Pyšní se výškou přes 300 metrů se sklonem 50 stupňů. Vrchol této duny je hlavní destinací pro nadšence motorových sportů. Každoročně se tu pořádá The Moreeb Hill Climb Event, závody na čtyřkolkách a motorkách, které jsou součástí mezinárodního festivalu Liwa. Jste-li opravdovými motoristickými nadšenci, milujete burácivý zvuk motorů a nevadí vám hlasitá arabská hudba, tak právě pro vás bude tato akce tím pravým zážitkem.
Až vás omrzí poušť, dalším místem, které stojí za prozkoumání je čtvrté největší město emirátů, ležící na východě a sousedícím s Ománem, Al Ain, kterému se přezdívá město květin, kde na vás dýchne jak historie, tak moderní architektura.
V Abu Dhabi se natáčelo několik známých filmů, např. Star Wars: The Force Awakens, Fast & Furious 7 (Rychle a zběsile 7), nekonečný seriál The Bold & Beautiful (Báječní a bohatí), magazín o autech Top Gear a také několik filmů z bolywoodské produkce, a to Baby a Bank Bang. V Dubaji a na Burj Khalifa Mission: Impossible – Ghost Protocol.
Letenky do Abu Dhabi - Lety s Etihad Airways nebo Emirates či Fly Dubai
Z Prahy do Abu Dhabi se dá letět od června 2025 s Etihad Airways. Aerolinky přímo létají rovněž létají z Vídně nebo Mnichova. Další možností jsou letecké společnosti Emirates nebo Fly Dubai, a to tak, že poletíte do Dubaje a z Dubaje se do Abu Dhabi dostatnete autobusem. Letecká společnost Emirates má autobus dokonce zdarma.
Důležité kontakty v Abu Dhabi
Důležité kontakty:
Policie, lékař nebo hasiči: Tel.: 999 (Volání je zdarma)
Turistická policie: +971 2 800 2626 a +971 2 512 7777
Nemocnice: Abu Dhabi's Sheikh Khalifa Medical City, Tel.: +971 2 610 2000 a Al Noor Hospital, Tel.: +971 2 626 5265
Kontakt na českou ambasádu v Emirátech: Tel.: +971 2 678 2800, Fax: +971 2 679 5716, azab@emirates.net.ae.
Dubai / Dubaj, Spojené arabské emiráty
Dubai (Dubaj) je hlavní město stejnojmenného emirátu a zároveň nejlidnatějším město v zemi. Název Dubaj je možné přeložit jako „Místo srazu“. Dubaj mám prozkoumanou skoro křížem krážem. Detailního průvodce emirátem a městem Dubaj mám rozepsaný již několik let. Pravda, je to ostuda, ale nějak mi na něho kvůli Maledivách nezbývá čas. Navíc se Dubaj mění rychlostí kulového blesku, a hlavně oficiální stránky Visit Dubai, jsou v češtině... ;-)
Z pláží mohu v Dubaji doporučit nádhernou pláž Al Sofouh Beach (Black Palace Secret Beach), která je daleko od lidí, Jumeirah Public Beach (Umm Suqeim), Marina Beach Dubai (speciálně večer) a Kite Beach.
Sharjah / Šardžá, Spojené arabské emiráty
Sharjah (Šardžá) se nachází v sousedství Dubaje a jeho stejnojmenné hlavní město je třetím nejlidnatějším městem SAE. Jedná se o nejkonzervativnějším emirát ze všech. Je nutné tu dodržovat veškeré předpisy a pravidla, včetně oblékání. V tomto emirátu je přísně zakázán také alkohol.
Sharjah je přezdíván „Perlou arabského zálivu“ a je považován za kulturní centrum Emirátů. Centrum města je soustředěno kolem jezera Khalid Lake, na jehož březích a v jeho okolí najdete zde jednu z nejkrásnějších mešit Al Noor na ulici Al Buhaira Corniche, mešitu krále Faisala, muzeum islámské civilizace, Sharjah Heritage Museum, Sharjah Calligraphy Museum, Al Hisn Fort Museum, galerie, parky, ruské kolo „Eye of the Emirates“ a moderní i staré město s tradičním arabským trhem Souk Al Arsah a trh Souk Al Markazi (známý také jako "Blue Souk" nebo "Central Market“) s koberci, šperky a různými řemesly.
V Sharjah jsou poměrně hezké pláže s šedým až skoro bílým pískem. V Sharjah navštivte Lou Lou Beach a Sharjah Beach. Maledivy to ale nejsou.
V případě, že jste ubytovaní v Dubaji, je možné se do Sharjah vydat na celodenní výlet nebo tu rovnou strávit pár nocí.
Ajman / Adžmán, Spojené arabské emiráty
Ajman (Adžmán) je nejmenší emirát, jehož stejnojmenné hlavní město je páté nejlidnatější město SAE. Najdete tu starou a novou část, která je stále ve výstavbě, malé množství plážových hotelů s hezkými plážemi stejně tak, jako v Sharjah. Nám v other way holiday se moc líbí luxusní plážový hotel The Oberoi Beach Resort, Al Zorah a luxusní wellness hotel ZOYA Health & Wellbeing Resort.
V Ajmanu je možné najít hezké muzeum Ajman Muzeum. Milovníci golfu zajisté rádi vyzkouší i golfový club Al Zorah Golf Club, který se nachází v sousedství mangrového háje a přírodní rezervace Al Zorah Nature Reserve, kde můžete spatřit velké množství plameňáků. Do mangrového háje je možné se vydat na kánoích.
V Ajmanu se také nachází jeden z mála obchodů s alkoholem, a to Unisat Liquor Shop nedaleko rybího trhu. Nezapomínejte na pravidla konzumace.
Umm Al Quwain / UAQ, Spojené arabské emiráty
Umm al Quwain (Umm al-Kuvajn nebo také UAQ) je menší, nejméně zalidněný emirát, jehož hlavní město nese stejné jméno. Zatím je zde možné najít pouze pár hotelů a nic moc zajímavého.
Alkohol lze zakoupit v obchodě Barracuda Wine Shop u hotelu Barracuda Beach Resort.
Ras Al Khaimah / RAK, Spojené arabské emiráty
Ras al Khaimah (Rás al-Chajma) je čtvrtým největším emirátem, jehož hlavní město nese stejné jméno. Část Ras al Khaimah je pokryta pouští a část pohořím, které je místy zalesněné. Panuje zde příjemné podnebí.
Najdete tu muzeum RAK National Museum, vodní park Ice Land Water Park nebo Dreamland Aquapark, Marjan Island, park pro děti Sagr Park, pro milovník golfu je zde Al Hamra Golf Club a pro milovníky vysokohorských túr je tu hora Jebel Al Mebrah a pro milovníky adrealinu a horolezectví je tu připraven zážitek Via Ferrata anebo lanovka Jebel Jais.
Za Al Hamra Golf Club se nachází další z mála prodejen lihovin Al Hamra Cellar. Nezapomínejte na pravidla konzumace.
Dovolená v tomto emirátu vyjde na poměrně rozumné peníze, aktivity jsou tu ale omezené. Velké české i zahraniční cestovky z emirátu dělají druhý Egypt s tím rozdílem, že vás tu nečeká riziko atentátů a podobně.
Z tohoto emirátu, respektive od společnosti RAK Ceramics pochází obklady, dlažba, sanita a vodovodní baterie, které najdete v našem bývalém penzionu na Maledivách. RAK Ceramics jsou největší výrobci obkladů a dlažby na světě. Jejich výrobky můžete zakoupit také v České republice. Vzorkové prodejny se nachází v Praze a dalších českých městech.
Fujairah / Fudžajra, Spojené arabské emiráty
Fujairah (Fudžajra) je posledním ze sedmi emirátů, jehož hlavní město také nese stejné jméno. Nachází se na východě nedaleko hranic Ománu. V případě nápadu výletu do sultanátu Ománu jsou od roku 2024 turistická víza zdarma na 14 dnů. Emirát Fujairah je poměrně hornatý s pěknou přírodu i plážemi. Lokalita je prý vhodná k potápění. Nedaleko od sebe tu najdete muzeum Fujairah Fort, Fujairah Museum a Fujairah Heritage Village, architektonicky zajímavou mešitu Al Badiyah Mosque, park Wadi Wurayah, kde bydlí pan Levhart Skvrnitý a také se odsud, stejně tak, jako z Ras al Khaimah dá vystoupat na horu Jebel Al Mebrah. Fujairah je pravým opakem moderní Dubaje.
Stopover, dovolená, poznávací okruhy, ubytování, vstupenky a další služby v emirátech
Ať poznávací nebo plážovou dovolenou ve Spojených arabských emirátech s kompletními službami zajišťujeme pouze na míru a pouze pro naše stálé klienty. Spolupracujeme s místními cestovkami a s celosvětově známými hotelovými řetězci provozujícími hotely a resorty po celém světě včetně Malediv. Ubytování zajišťujeme pouze ve 4* a 5* hotelech a resortech. V případě zájmu o kompletí dovolenou vč. česky nebo slovensky hovořícího průvodce vás můžeme spojit s Češkou, která v Dubaji dlouhou dobu žila a byla jedna z prvních, která do SAE přišla, stejně tak, jako já na Maledivy.
Pokud plánujete kombinaci Malediv a Spojených arabských emirátů anebo Srí Lanky, Malediv a Spojených arabských emirátů, je samozřejmě na vás, v jakém pořadí byste destinace rádi navštívili. Z našich zkušeností v případě kombinace Emirátů a Malediv záleží na tom, jak moc jste unavení, a co je pro vás prioritou. V případě nutného relaxu doporučíme nejdříve relaxovat na Maledivách a poté se zastavit v Emirátech, které vás připraví na cestu zpět do reality. V případě trojkombinace doporučíme nejdříve cestovat po Srí Lance, po té relaxovat na Maledivách a úplně nakonec prozkoumat Emiráty. Tyto tři destinace jsou opravdu velmi odlišné.
Přelet z Malediv do SAE si vždy naplánujte na ráno. V případě krátkého stopoveru a příletu odpoledne nebo večer už toho moc neuvidíte. Noční Dubaj je sice bezpečná, ale ve dne je toho vidět víc.
Osobně bych během mé dovolené v SAE musela vidět úplně vše a to nej, co je během pobytu možné vidět a zažít. Pobřeží, poušť i město. Ochutnat minulost, přítomnost i budoucnost. Zemi bych prozkoumávala po částech, vždy jako stopover, kdybych se vracela z různých asijských destinací anebo bych se sem vracela na každoroční dovolenou. Emiráty jsou zemí ohromných možností.
Pokud vás napadla možnost kombinace Spojených arabských emirátů s Ománem, být vámi, zapomenu na ni a Omán si nechám na zvláštní návštěvu. A proč? Protože je velký a krásný a krátká návštěva prostě a jednoduše nestačí.
© Informace a fotografie použité na této stránce o Spojených arabských emirátech
Informace použité na této stránce o Spojených arabských emirátech pochází z oficiálních emirátských vládních webů, turistických center, od mých emirátských přátel, kolegů, Čechů a Slováků žijících ve Spojených arabských emirátech, ale také z mé vlastní zkušenosti. Do dnešního dne se mi podařilo kompletně pěšky, autem, autobusem i metrem prozkoumat Dubaj, a to hned několikrát. Autem pak Sharjah, Ajman, Umm al Quwain a Ras al Khaimah. Abu Dhabi a Fujairah je v plánu v blízké budoucnosti. Fotografie použité na této stránce jsou mé vlastní, z mého týdenního částečně business a částečně poznávacícho pobytu ve Spojených arabských emirátech.