top of page
Maledivy, prostě Maledivy

Maledivy a vše o nich z první ruky od největších expertů

Maledivská vlajka
Maledivy - Státní znak

Maledivy, to slůvko, které na mnoho obyvatel naší krásné planety, které si mnozí neváží, působí až magicky. Okamžitě si představíte laguny s křišťálově čistou vodou, azurové, tyrkysové nebo námořnicky modré barvy moře a v něm vesele skotačící nejenom rybky různých druhů, nádherné pláže s jemným bílým pískem, kokosové palmy s lahodnými kokosy a domečky na pláži či na vodě a čokoládově zbarvené tváře místních se širokým bílým úsměvem. Ale Maledivy nejsou jenom to, jsou mnohem víc. Jsou také každodenní život místních obyvatel s každodenními radostmi i starostmi a zajímavými tradicemi. V dávných dobách Maledivy, republika tisíce ostrovů a milionů kokosových palem, vítaly pouze ztracené námořníky a různé obchodní cestovatele. Dnes svou náručí ročně vítají necelé dva miliony turistů z celého světa, pro které ostrovy nabízí mnoho možností, jak v tropickém ráji strávit svou vysněnou dovolenou. Dnes jsou Maledivy destinací skoro pro každého. Z České republiky sem ročně létá průměrně 13 000 cestovatelů a ze Slovenska kolem 7 000. Budete také jedni z nich?! Pro někoho jsou Maledivy místem, kam se bohužel nikdy nepodívá, pro někoho místem, kde alespoň jednou byl, pro někoho místem, kam jezdí pravidelně každý rok nebo několikrát ročně a pro někoho, zcela výjimečně, jsou Maledivy druhým domovem, tak jako pro mě. A co to znamená? Že právě na této stránce a tomto webu najdete o Maledivách vše, co musíte vědět před vaší skvělou dovčou aneb Pravdivé, detailní a aktuální informace o Maledivách od Češky, která do dnešního dne procestovala 179 ostrovů na více jak polovině atolů, která tu působí již od roku 2009 let a každý rok, nyní už jen v sezóně, tu několik měsíců žije. Věřte, že většího experta na Maledivy u nás nenajdete! Přináším vám oficiální informace z maledivských vládních zdrojů a postřehy z mé vlastní zkušenosti. O Maledivách víme všechno! S námi se v ráji neztratíte!

Poloha, atoly, historie a obyvatelé

Oficiální název ostrovů nejsou Maledivy, jak si většina lidí myslí, ale Maledivská republika, která se nachází v Indickém oceánu severozápadně od Srí Lanky, rozkládají se na více jak 90 000 km2 ve dvou řadách atolů, kterými mezi atoly Suvadiva a Addu / Seenu, prochází rovník. Devadesát devět procent Malediv se skládá z moře, a to "jedno" procento tvoří 1 196 přírodních korálových ostrovů, které jsou seskupeny do 26 přírodních atolů. Každý maledivský atol je tvořen z korálového útesu, který je lemován lagunou s hlubokými kanály, které útesy rozdělují. Je téměř nemožné proplout těmito útesy a kanály bez navigace a dostatečných informací, proto na Maledivách v podstatě nefungují soukromé pronájmy lodí bez posádky, i když máte kapitánské zkoušky.

Ostrovů je dnes už ale více než 1 196, jelikož se v lagunách na severním a jižním Male atolu (Kaafu atolu) od roku 2014 masově a nesmyslně tvoří nové a umělé, na kterých se staví resorty. Přesný počet ostrovů je dnes nemožné stanovit. Některé vznikají a některé zanikají. Obydlených ostrovů je aktuálně 199. Králem obydlených ostrovů je hlavní město Male. Aktuálně na Maledivách najdeme něco kolem 180 resortů aneb turistických letovisek. Zbytek ostrovů je neobývaných nebo jsou použity k zemědělství a za dalšími účely obživy, kterou je mimo cestovní ruch také rybolov a od roku 2015 stavařina aneb stavební průmysl.

Obyvatelé ostrovů, po sčítání lidu v roce 2022 byl počet obyvatel Malediv 515 132, z toho je 382 639 Maledivců a 132 493 cizinců, jsou rozptýleni po všech atolech. Nejvíce jich však žije na severním a jižním Male atolu, kdy většina žije v hlavním městě Male a na přilehlém městském ostrově Hulhumale a Villingili (ViliMale). Další hustě obydlenou oblastí je samotný jih Malediv, a to atol Seenu / Addu. Maledivci hovoří jazykem Dhivehi (Maledivština), který je úřední, ale běžně se tu používá angličtina, kterou se již dnes dětí učí už od malička. Základy znají i hodně staří místní. Mnoho Maledivců mluví také italsky, bangladéšsky, rozumí také sinhálštině, hindštině a arabštině. Některé místní jsem naučila i sprostá česká slova. :-D 

Cestovní ruch na Maledivách

Historii mají Maledivy poměrně bohatou a cestovní ruch tu byl odjakživa. Už první objevitelé panenských ostrovů byli turisté. ​V roce 1960 byla na Maledivy vyslána OSN (Organizace spojených národů), která Maledivy pro cestovní ruch nedoporučila, protože se organizaci ostrovy zdály pro cestovní ruch nevyhovující. Přesto se ale tehdy několik místních, dnes velká společnost, rozhodla, že se pokusí vystavět resort a turisty na Maledivy přivézt. Oficiálně se uvádím že cestovní ruch na Maledivách začal na ostrově / resortu Kurumba Maldives (Universal Resorts), který byl oficiálně otevřen v únoru 1972, kdy resort oficiálně přivítal první skupinu turistů, v níž byli převážně italští novináři a fotografové, ale toto jsou pouze oficiální vládní záznamy. První resort byl otevřen ve stejném roce o několik měsíců dříve a jednalo se o resort Bandos Maldives. Do roku 1984 bylo možné strávit dovolenou i na obydlených ostrovech mezi místními. V tomto roce maledivská vláda cestování na obydlené ostrovy zakázala, aby uchovala místní kulturu alespoň na obydlených ostrovech. Právě z tohoto důvodu byly Maledivy známy pouze jako luxusní destinace pro ty nejbohatší naší planety. To se ale v prosinci 2009 změnilo. Maledivská vláda znovu povolila cestování na obydlené ostrovy, což se tehdá zdálo jako skvělé. Dnes to již bohužel jako skvělé neshledáváme.


V listopadu 2020 Maledivy získaly 1. místo v celosvětově známé a prestižní soutěži World Travel Awards, a staly se tak nejlepší destinací na světě pro rok 2020. Své prvenství obhájily znovu v roce 2021, 2022 a 2023. V roce 2022 obhájily prvenství celkem ve 4 kategoriích, a to jako nejlepší destinace na světě, nejlepší plážová destinace na světě, nejlepší potápěčská destinace na světě a nejlepší turistický board na světě. I pro rok 2023 Maledivy obhájily několik prvenství, a to nejlepší destinace na světě, nejlepší turistický board na světě a další. Prvenství drží i několik resortů a dalších společností. V roce 2024 Maledivy získaly prvenství ve 4 kategoriích, a to jako nejlepší destinace v Indickém oceánu, nejlepší líbánková destinace, nejlepší zelená destinace a nejlepší potápěčská destinace.

V roce 2022 Maledivy oslavily výročí 50. let od oficiálního vzniku cestovního ruchu. Rok, co rok, Maledivy vyhrávají minimálně jednu cenu v již zmíněné prestižní soutěži.

 

Maledivské ostrovy jsou pro nás jednou z nejbližších tropických destinací.

Ubytování, cestování, kuchyně, příroda, aktivity, výlety, zážitky

Ubytování je na Maledivách možné na vybraných obydlených ostrovech, v penzionech a hotelech a na resortech různých cenových kategorií. Od těch nejlevnějších, přes cenově dostupné, až po ty nejluxusnější. Záleží jenom a jenom na vaší peněžence a preferencích. Vybrat si můžete z různých kategorií bungalovů vil, a to od zahradních, přes plážové, vodní až k soukromým ostrovům a residencím

Mezi ostrovy lze cestovat veřejnými trajekty (ferry), rychlo loděmi (speed boats), malými vrtulovými letadly aneb vnitrostátními lety a hydroplány. Po hlavním městě se dá pohybovat pěšky, protože je poměrně malé nebo taxíkem. Místní taxikáři mají opravdu nervy ze železa, někdy jsem nechápala, jak se, tak velké auto může dostat do, tak malé uličky, občas mě to připomnělo scénu z Harryho Pottera, jak se tam ten autobus smrštil mezi dvě auta... VŠE O DOPRAVĚ NA MALEDIVÁCH.

Na Maledivách můžete ochutnat nejenom pravou chuť Malediv, ale také kuchyně ze všech koutů světa. Běžně se tu na obydlených ostrovech setkáte s maledivskou kuchyní, srílanskou, indickou, asijskou, mixem maledivské a italské i mezinárodní. Na resortech pak ochutnáte to nejlepší z celého světa. Převážně již zmíněné kuchyně včetně středomořské nebo arabské. DETAILNĚ O MALEDIVSKÉ KUCHYNI A STRAVOVÁNÍ.

Maledivská flora i fauna jsou velice bohaté. Speciálně podmořská fauna. V našem tropickém ráji na vás čeká opravdu velké množství druhů ryb a dalších podmořských živočichů.

Nuda na Maledivách? Vůbec ne! Maledivy dnes nabízí ohromné množství aktivit, výletů a zážitků. DETAILNĚ O MOŽNÉM VYŽITÍ.

Praktické informace o cenách na Maledivách, měně a elektrickém proudu

Maledivci standardně pracují od neděle do čtvrtka, tedy ti, kteří pracují a volný den mají v pátek a v sobotu dopoledne. Osobně mám ale pocit, že většina Maledivců má volno 365 dní v roce a když je přestupný rok, tak 366.​ Pracovní doba je různá a mění se dle potřeby. Obchody jsou otevřené pořád s výjimkou "prayer time", času modliteb, který se liší. Během Ramadánu počítejte se změnami, které se dějí doslova z minuty na minutu. Speciálně trávíte-li dovolenou na obydlených ostrovech.

V případě, že na obydlených ostrovech vyrazíte do obchodů, budete potřebovat maledivské rufie (MVR nebo MRF), které jsou oficiální měnou Malediv. Ve většině obchodů a na resortech ale akceptují také americké dolary (USD), které jsou neoficiální měnou a používají se nejenom v cestovním ruchu. ​Pevný kurz: 1 USD = 15,42 MVR. MĚNA, DANĚ, POPLATKY A DÝŠKA.

Určitě vás zajímají ceny. V místních obchodech na obydlených ostrovech jsou ceny podobné jako v našich večerkách nebo na benzínkách. V restauracích a bistrech jsou ceny rovněž stejné, jako u nás, např. v Praze či jiném městě v běžné restauraci. Nezapomínejte, že na Maledivy se vše dováží, nemůže to tady být levné! V resortech jsou ceny poměrně vysoké. Pivo vyjde od 3,50 do 10 USD, koktejly od 6 do 20 USD, běžná láhev vína od 25 do 100 USD, o těch za 50 000 USD a více se rozepisovat nebudu a lahev minerální vody od 2,50 USD. Večeře v resortu formou výběru z menu začíná na 25 USD za jeden chod. Vždy záleží na počtu hvězd.

Na maledivských ostrovech neexistuje celostátní rozvod elektřiny, proto má každý ostrov svůj vlastní generátor. Některé resorty i obydlené ostrovy pomalu zavádějí i solární panely. Napětí je v rozmezí 220 V až 240 V. Zásuvky jsou britského typu, je k nim tedy potřeba redukce. Většinou jsou redukce k dispozici na recepci nebo na pokoji, ale vlastní redukcí nic nepokazíte. ELEKTRICKÝ PROUD, ZÁSUVKY A REDUKCE NA MALEDIVÁCH.

 

V případě dovolené na Maledivách budete svůj čas oproti České republice žít v budoucnosti. Časový posun jen na Maledivách je v období naší zimy +4 hodiny a v létě +3 hodiny. Některé resorty mají ještě o 1 nebo 2 hodiny více. Vedení resortů se svým hostům snaží prodloužit den. DETAILNĚ O ČASOVÉM POSUNU NA MALEDIVÁCH.

​​Zdravotní péče v minulosti nebývala nijak perfektní, ale od roku 2018, kdy byla na ostrově Hulhumale sousedícím s mezinárodním letištěm Male, otevřena soukromá a na místní poměry velmi luxusní nemocnice Tree Top Hospital, už je na docela dobré úrovni. Dalšími soukromými nemocnicemi je ADK Private Hospital nebo AMDC Clinic. Státní nemocnici Indira Gandhi Memorial Hospital nedoporučuji. Na každém resortu i obydleném ostrově je možné nají lékaře a v hlavních / krajských městech atolu, také nemocnice. Jak já osobně, tak naši klienti již máme s péči na obydlených ostrovech i na resortech zkušenosti. Kupodivu skvělé. Od listopadu 2024 na Maledivách také funguje Air Ambulance, což znamená urgentní převoz pacientů z Malediv kamkoliv soukromými letadly aneb private jety. Jedná se o finančně nákladnou variantu. CESTOVÁNÍ NA MALEDIVY V TĚHOTENSTVÍ NEBO S MALÝMI DĚTMI.

Při cestě na Maledivy není potřeba žádné očkování, pokud jste před tím nenavštívili země s výskytem žluté zimnice. Samozřejmě by každý měl dbát na povinná očkování jako je tetanovka a podobně. V případě podezření na tropickou nemoc doporučujeme obrátit se na specializované kliniky. DETAILNÍ INFORMACE O NEMOCECH A OČKOVÁNÍ.

 

Nouzové kontakty, telefonování a turistické vízum

V případě nouze volejte pohotovost na čísle 102, hasiče na čísle 118 a policii na čísle 119. Telefonování z Malediv se vám může pěkně prodražit, pokud používáte roaming, který pro naše operátory zajišťují místní operátoři Dhiraagu a Ooredoo. I když jsou už dnes skoro všude WI-FI zdarma, doporučuji zakoupit sim kartu, kterou za pár dolarů kopíte na letišti v příletové hale. Ceny balíčků se mění, ale nestojí svět. K zakoupení sim karty potřebujete pouze pas, zaregistrují si Vás. Anebo si online můžete zakoupit i e-sim přímo na webu Ooredoo, které doporučuji z mnohaleté osobní zkušenosti. Další možnou volbou je appka Airalo, která nabízí e-sim karty do 200+ zemí vč. Malediv. Cena je skoro stejná jako za fyzickou sim kartu, kterou byste zakoupili na letišti. Telefonní předvolba Malediv je +960. 

Před cestou na Maledivy je dobré si pořídit barevné kopie všech vašich dokladů (Pas, OP, ŘP), včetně itineráře a vzít si je, společně s několika vašimi dokladovými fotografiemi s sebou, nikdy nevíte, kdy se budou hodit. I svým nejbližším nechte v úschově kopie vašich dokladů, váš itinerář, nahlaste jim jména hotelů a kontakty na hotely, kde budete ubytováni. Napište jim občas zprávu nebo e-mail, že jste v pořádku. 

Turistické vízum se uděluje pro všechny národnosti na mezinárodním letišti Velana International Airport nebo na dalších mezinárodních letištích, která jsou zároveň vnitrostátními letištěmi, při příletu na Maledivy. To znamená, že se předem o vízum nežádá. Turistické vízum je uděleno na 30 dní, a to zdarma. K udělení víza je potřeba mít s sebou platný cestovní pas (platný minimálně 1 měsíc po návratu z destinace, doporučujeme ale více), zpáteční letenku, dostatek finančních prostředků, to znamená 100 USD jako základ + dalších 50 USD na den, na uhrazení nákladů při pobytu v zemi nebo rezervaci (voucher) od cestovní agentury nebo kanceláře, hotelu či resortu, kde hodláte trávit dovolenou a vyplněný online formulář Traveller Declaration Form (Imuga). Na turistické vízum nesmíte být zaměstnaný. Hrozí trvalé vyhoštění ze země. DETAILNÍ INFO O TURISTICKÝCH VÍZECH, TRAVELLER DECLARATION FORM ČI PLATNOSTI PASU.

Od prosince 2020 je možné za každou návštěvu Malediv sbírat bodíky a nechat se za ně odměňovat. Věrnostní program Maldives Border Miles Loyalty Program.

Náboženství, bezpečnost a zákazy na Maledivách

Maledivy jsou muslimskou zemí (Sunnité), ale původně byly buddhistickou, a právě díky buddhistickým kořenům a vlivem západních turistů zde není Islám tak striktní jako v jiných muslimských zemích. Pokud by Maledivy byly radikální a nebezpečné, ročně by je nenavštěvovalo půldruhého milionu turistů.

Maledivy jsou bezpečnou zemí a nyní obzvlášť. V hlavním městě Male maximálně narazíte na kapsáře. Od roku 2009 jsem osobně žádného nepotkala, ale chraňte si své věci, tak jako všude, kam cestujete. Nic nenechávejte bez dozoru, a to hlavně na pláži. Vaše cennosti se tak nemusí ani tak líbit místním, ale třeba i jiným turistům. Pokud víte, že budete trávit dovolenou na lokálních ostrovech a budete cestovat přes hlavní město Male', zjistěte si podrobnosti o politické situaci. V případě demonstrací, které souvisí s politikou a většinou se konají v pátek, kdy mají Maledivci volno, se vyvarujte míst se zvýšeným počtem lidí, např. větší hloučky lidí, protestní pochody atd. Čerstvé informace jakémkoliv nestandardním dění, které by ohrožovalo cestovní ruch, vždy naleznete na našem webu na stránce MALEDIVY AKTUÁLNĚ. Mě osobně se na Maledivách, kromě nervů, zatím nic neztratilo. A to ani v případě, když jsem nechala odemčený pokoj na penzionu. Je ale pravdou, že dvoje naši klienti už zloděje naháněli. Maledivské noviny čtu denně a zločiny jsou stejné jako u nás. Ukradené auto nebo motorka, kapesní krádeže, přepadení, občas někoho chytí s drogami, sem tam i vražda nebo sebevražda a hrátky politiků v parlamentu nebo před ním. V pohodě jsem také přežila již druhý stav "State of Emergency" (Výjimečný stav) a do demonstrace a pochodu už jsem se v Male' také dostala. Nic se mě nestalo, ale každopádně je lepší se tomu vyhnout velkým obloukem a být opatrný. Maledivci razí heslo: "Turista je vždy v bezpečí!" Přežít se mi tu podařilo i pandemii koronaviru SARS-CoV-2 a jím způsobené onemocnění COVID-19.

Na Maledivách je přísně zakázán nudismus a plavky jsou akceptovány pouze v plážových resortech, na obydlených ostrovech na speciálních bikini plážích určených pro turisty, na neobydlených ostrovech a na sand bancích, tzv. písečných mělčinách. Na veřejnosti je pro ženu nezbytné mít sukni zakrývající alespoň stehna a triko s krátkým rukávem bez výstřihu. V podstatě cokoliv, co neodhaluje prsa a ramena. Ani muži by na veřejnosti neměli chodit s odhalenou hrudí. Při vstupu do mešity se musí každý zout, vstup je povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a dlouhém rukávu. Občas potkáte místní slečnu v minisukni a vyzývavém tričku, místy ženu, které koukají jen oči a je celá zahalená. Líbání a jiný kontakt, je zde také zakázán. Maledivci jsou v tomto dost evropští, a ne tak striktní, letmý polibek a držení se při procházce za ruku nikoho nepobouří, sami místní to dělají. VŠE O ZÁKAZECH A PRAVIDLECH NA MALEDIVÁCH.

​Na Maledivy je zakázáno dovážet narkotika, alkohol a porno materiál (prasárničky nechte na doma), produkty z vepřového masa a symboly jiných náboženství. Hrozí vysoké sankce. Vyvážet je zakázáno korály a ostatní úlovky z mořského dna. Maličké mušličky a úlomek korálu, max. do 5 cm a hrstku písku celníci tolerují. Různé nádobky, suvenýry s pískem a podobně se dají zakoupit v obchodech kolem 1 až 2 USD. CELNÍ PŘEDPISY A VŠE ZAKÁZANÉ.

Odletovou taxu cestující sám za sebe neplatí. Tato taxa je zahrnuta v ceně letenky a maledivským úřadům ji odvádí aerolinie. 

Jediné, co ještě před cestou na Maledivy musíte udělat, je ještě více detailně prozkoumat náš web, rozbít prasátko nebo pořádné prase, vymyslet termín dovolené, vyplnit online formulář s poptávkou, nechat si od nás sestavit vaši dovolenou snů, zaplatit nám ji a vyrazit za námi do země, kde stát se může cokoliv...

bottom of page